Hepimizi vegan yapacaklar!

Çok tutacak bir iş fikrim var aslında ama onu en sona sakladım.
Tesadüf değil işte her şeye üst üste maruz kalmamız.

Ben Allen Carr’ın “Kilo Vermenin Kolay Yolu”nu okuyup insanlara aslında hayvansal gıdalar o kadar da canımızın içi değilmiş derken Nevşin Mengü’nün Tedx konuşmasının aklıma gelmesi… Tam bu bilgilerle ne yapmalıyım diye sorgularken kendimi Netflix’te izlediğim 5 tane yemek belgeselinden 4’ünün veganlık üzerine olması… Tam da bu belgeselleri izleyip et yememeye ikna olmuşken sentetik etin raflarda 2020 yılında yer alacağıyla ilgili haberlerin pörtlemesi. Popular Science dergisinin Temmuz ayı sayısında mercimeği övmesi öte yandan Herkese Bilim Teknoloji gazetesinin bulgur gibisi yok makalesi… Bunların hepsine aynı anda maruz kalmam tabii ki tesadüf değil.

Çünkü çok az kaldı hepimizi vegan yapacaklar. Çok ciddiyim. “Ama kebap gibisi yok be abii”ler bile kebabın aslında tukaka olduğuna inanacak bir gün.

Çünkü son 3 yılda Amerika’daki veganların sayısı %1’den %6’ya çıkmış. Oran çok küçük görünse de artışın hızı inanılmaz. Bildiğimiz inek sütlerinin satışı düşerken, vegan yemek seçimi %19 artmış. Sadece amerikada değil, Birleşik Krallıkta da %350 artış var 10 yıl öncesine kadar. Portekiz’de bu oran %400. Artık insanların et yemek yeme alışkanlıklarını azaltmaya yönelik çalışmaya bile başlamış bazı devletler. Türkiye’de rakamlarla açıklanmış bir veri yok gibi görünüyor. Bir 10 yıl geriden geldiğimiz düşünülürse gelecekte aynı hızda bizde de artış bekliyorum. Çünkü vejetaryen/vegan yemek alternatiflerimiz çok. Mr. Hamza Burger’de vegan/vejetaryen seçeneği olduğu sürece sıkıntı yok bence bu taraflarda.

İş fırsatı da buydu. Veganlıkla ilgili herhangi bir şey. Atın bunu fava 5 sene sonra değerlenecek.

Notlar:

Allen Carr’ın “Kilo Vermenin Kolay Yolu” kitabı: Gerçekten diyet yapmadan kilo verebileceğinizi söylüyor, tıpkı diğer netflix belgeselleri gibi. Yeter ki yeme düzeninizi biraz veganlığa yaklaştırın. Ben çok etkilendim. Tavsiye ederim. Buyrun

Nevşin Mengü’nün Tedx konuşması: İlk dinlediğinizde tokat yemiş gibi oluyorsunuz. Ben napıyorum ki diye düşüncelere dalıyor ama yine de cafe latte’den vazgeçemeyeceğinizi düşünüp üzülüyorsunuz. Aklımdan çıkarmadığım ve dönüp tekrar dinlediğim konuşma.

Netflix belgeselleri: Ah şu an hangi yemek belgeselini açsanız sonu veganlığa çıkıyor. Beni de et yemekten soğutan işte bu belgeseller oldu. Bu arada veganlık propagandası yaparken öyle güzel veriler kullanıyorlar ki zayıflayacağınıza ve sağlıklı olacağınıza inancınız tam oluyor. Bende işe yarayacak mı söylerim.

Şu ikisini başlangıçlarda alabilirsiniz:

Food Choices 

Forks Over Knives

Bir de bonus olarak TAMAMEN TESADÜFİ BİR ŞEKİLDE karşıma çıkan aşağıdaki video var:

Hepimizi vegan yapacaklar!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s