Siz de mi okuduklarını unutanlardansınız?

maxresdefault

Duydum. Evet dediniz.

Ne izlediğiniz filmlere dair detayları hatırlıyor ne de okuyup hayran olduğunuz kitapların karakterlerini, olay örgülerini hatırlıyorsunuz.
Yalnız değilsiniz. Hatta bu o kadar yaygın ki, bunu araştırmışlar bile.

Öncelikle makaledeki benzetmeyi kısaca bir övmek isterim. Kültürü tüketme deneyimi bir küveti doldurup sonra o dolan suyun tamamının içine girip en sonunda da giderden o doldurduğunuz suyun akışını izlemek gibi. Hiçbir şey kalmıyor ardından.

Yani eğer o materyali yeniden okumuyor ya da izlemiyorsanız, 24 saatin ardından zamanla tüm o içine girdiğiniz su, akıp gidiyor işte.

Socrates’in “ah yazmak hafızayı öldürüyor” yakınmalarının nahifliği bir kenarda dursun, (dursun çünkü çok tatlı değil mi yazmayı bile hafızanın önünde bir engel görüyor oluşu <3) şu internet çağında zaten bilgiyi akılda tutma yeteneği yok olmaya başladı. Çünkü bilginin nerede olduğunu ve nasıl erişileceğini bildiğimiz sürece, bunu ister istemez hatırlamamız gerekmediğini düşünüyoruz işte.

Şey gibi açıklıyorlar bunu da, internet sanki böyle bizim dışarıdaki hafızamız olmuş sanki. Hani bilgisayarında tutmak istemiyorsun, hepsini hard diskte tutmak istiyorsun gibi.

Hele binge watch yapıyorsanız hatırlama olasılığınız çok çok düşük. O yüzden eğer okuduğunuz ya da izlediğiniz bir şeyi hatırlamak istiyorsanız onu böyle aralıklı okuyun ya da izleyin diye öneriyor makalemiz. Çünkü o kitabı bitirene kadar o kitabı aklınızda tutuyorsunuz ister istemez.

Yani kısacası hatırlamama olayına üzülüp bunu dert edinebilirsiniz de ya da zaten kimse bir şey hatırlamıyor diyip dışarıdaki hafızanızı elinizin altında tutabilirsiniz de. Size kalmış.

https://www.theatlantic.com/science/archive/2018/01/what-was-this-article-about-again/551603/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s