Ne zaman evlenmeli formülünü açıklıyorum

29octfrog.png

TED’deki en güzel ama en yeterince değeri anlaşılmamış konuşmalardan biri de bu linkini verdiğim konuşma. Onu izlemeden bugünü bitirmeyin bence. Noolur hatta. Aşkı bulmayla ilgili tavsiyeler, boşanma oranını düşürmenin yolları ve evlenilecek zamanın formülü hepsi bu konuşmada.

Ben hem makaleden hem de bu konuşmadan bahsedeceğim biraz.
Söz konusu makale, tatlı bir bir matematikçi kadının kitabından alıntı. Ve doğru duydunuz, ne zaman bir düzene oturtmalı hayatı konusunda gerçek anlamda formül veriyor.

Hemen uzatmadan açıklıyorum ne zaman evlenmeli formülünü. İşte:

Ekran Resmi 2018-07-19 21.01.51.png

Adı: optimum durma teorisi. Matematikçimiz, konuşmasında harika bir şekilde anlatıyor formülün nasıl işlediğini ama ben kabaca şöyle özetleyeceğim: Çıktığınız kişilerin ilk yüzde 37’sini reddedin. Yani bu kısım biraz piyasa araştırması gibi olsun. Sonra da önceden gördüğünüz herkesten daha iyi olan sıradaki insanı seçin, onunla hayat kurun! İşte formül bu kadar kolay! Değil tabi.

Birtakım riskleri var bunun da. Mesela bu ilk yüzde 37’nin içerisinde gerçekten mükemmel eşiniz karşınıza çıkabilir ve siz onu reddetmek zorunda kalabilirsiniz. Sonra zaten daha iyisiyle karşılaşamayacağınız için mecburen yalnız ölebilirsiniz. Ya da belki o yüzde 37’yi reddettikten sonra hepsinden biraz daha iyi ama yine de mükemmel uyumunuz olmayan birine “he” demek zorunda kalacaksınız ve vasat bir ilişkiyle ömür geçireceksiniz. Bu gibi riskleri var ama bundan başka da kullanabileceğiniz matematiksel bir strateji yok ne yazık ki.

İşte o makale: https://ideas.ted.com/when-should-you-settle-down/

Konuşmadaki bir diğer can alıcı ve aşırı şaşırtıcı bir araştırma sonucu da şu ki;  bazılarına göre güzel bazılarına göre çirkin görünen biri, herkese göre güzel görünen birinden daha şanslı. Çünkü onunla etkileşime geçmeyi düşünen insanlar, rekabetin az olduğunu düşündüklerinde daha aktif oluyor. Yani insanlar, herkesin hoşlanacağını düşündüğü biri için kendini küçük duruma düşürmek istemiyor. O yüzden böyle çöçatanlık sitelerinde çekici bulunmayacak yönlerinizi de koyun ortaya diyor bu tatlı kadın. Çünkü bu çöpçatanlık uygulamasındaki araştırmaya göre, çekiciliği bir tık daha az olan insanlar, çok çekici olanlara göre daha popüler.  Şimdi neden kısmen çirkin oğlanları beğendiğimi anlatabildim umuyorum.

Ben tadını çok kaçırmadan şu tatlı ve komik konuşmayı bırakıyorum şuraya:

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s