Neden niteliksiz insanlar kendilerini MÜKEMMEL sanar?

Araştırmaya göre, kendimizi değerlendirirken çok da objektif olamıyor hep kendimizi olduğumuzdan daha iyi görüyormuşuz. Hatta bunun bir de adı var “Dunning-Kruger Effect”. Dunning ve Kruger adlı iki psikolog hiç işi yok bunu araştırmışlar ve niteliksiz insanların ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemediklerini ortaya koymuşlar. Ya da daha iyi hissettirecek şekilde yazmak gerekirse, kendimizi olduğumuzdan daha iyi gördüğümüzü bulmuşlar.

1999 yılında bu efekti açıklamaya çalıştıklarında, eksik yetenek ve bilgi sahibi insanların aslında çifte lanetlendiğini söylemişler. Birincisi, hata yapıyorlar ve kötü kararlar veriyorlar, ikincisi bu bilgi eksikliği onları hatalarını yakalamaktan da alıkoyuyor. Yani baya kötü performans sergileyip bunun asla farkında olmamak.

Bir örnek var mesela, ben okuyunca kıkırdadım. Bir tane okulda münazara turnuvası yapıyorlar, orda 5 tane karşılaşmadan dördünü kaybediyorlar ama onlara sorarsan %60’ını kazanmış sanıyorlar. Yani hani tam nerede yenildiklerinin falan da farkında değiller.

Bunun ama egoyla hiç alakası yok bu arada. Eğer insanlar kendilerindeki eksikliği fark ederlerse hemen farkına varıyorlar ortalamalarının. Bu yüzden aslında biraz daha bilgi ya da tecrübe sahibi olan insanların kendi yeteneklerine olan inancı daha az oluyor. Çünkü bilmedikleri çok şey olduğunun farkında oluyorlar. O yüzden saçma sapan bir self perception’larla karşı karşıya kalıyoruz. Bilmeyenler zaten hatalarını fark etmiyor, bilenler de sahip olduklarının kıymetini bilmiyor gibi.

Öneri şudur ki, bir şey yaptığınızda insanlardan geri bildirim alın bir de kendinizi öğrenmeye adayın. Ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar kendi yetkinliğiniz hakkında kendinize güvenirsiniz. Bir de atasözü paylaşmışlar ki BENCE MUAZZAM:

Bir aptalla tartışırken, once onun da aynı şeyi yapmadığından emin olun.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s