Finlandiya’da bile yatarak para kazanılmıyor

 

2 yıl önce bir makale okumuştum. Şuydu.

Finlandiya ve Hollanda’da uygulanan “evrensel temel gelir” adlı harika bir uygulamadan bahsediyordu makale. O zaman tabi okurken bile ağzımın suları akmıştı. Çünkü çalışmayan insanlara minimum bir gelir vermeyi içeriyordu bu uygulama.

Kısaca şöyle özetleyebilirim; 1970’lerde, Kanada’nın Manitoba eyaleti -bana sorsanız rüya gibi- bi tane deney yapıyor. Bazı bölgelerdeki binlerce vatandaşına karşılıksız ve koşulsuz aylık ödemeler yapmaya başlıyorlar. Projenin adı: mincome (minimum income – asgari gelir) Hedefi de, acaba bu gelirden yararlanan kişiler çalışmayı bırakacaklar mı, efendime söyleyeyim verilen parayı kısa sürede tüketip hemen yoksulluk içine mi düşecekler gibi sorulara cevap bulmak. 79 yılında sonlanıyor proje ve veriler yıllarca analiz ediliyor. Sonuç mu? Bu bölgelerde yaşam kalitesinin belirgin bir şekilde arttığını görüyorlar. Yani kimse öyle bana para geliyo çalışmayayım diye düşünmemiş, çalışan kişi sayısında bir azalma olmamış kısaca. Aksine, daha çok çocuk daha uzun süre okula gitmiş, hastanelere yatışlar azalmış. Yani proje başarılı olmuş.

Böyle bir veriden yola çıkarak tabi bazı ülkeler bunu hayata geçirdiler. Hollanda ve Finlandiya’da pilot uygulamalarının başladığını söylüyordu makale de. Destekçileri de var bu uygulamanın, karşı olanlar da. Ama derdi belli, yoksulluğu sonlandırmak, eşitsizlikle mücadele etmek ve emekçileri istemedikleri işlerde yok pahasına çalışmaktan kurtarmak.

Ben de merak ettim, sahi bi uygulama vardı ne oldu ona diye.

Sonra şu makaleyle karşılaştım. Finlandiya 2 yıllık pilot süreci bitirme kararı almış. :)))) Nedeni de insanların iş bulsalar bile bu parayı almaya devam etmeleri, işsizliğin %10 artışı gibi bilindik nedenler :))) Zaten 2017’nin aralık ayında da, bu parayı alanları hiç değilse 3 ayda bir 18 saat çalıştıralım demişler.

Ne diyelim, belki robotlar gelip de tüm işleri onlar yaparsa o zaman biz de bir temel gelir sahibi oluruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s