Evliliklerde “ya hep ya hiç” dönemi

Bu röportaj çok hoşuma gitti. The All-or-Nothing Marriage kitabının yazarı Eli Finkel evliliklerin nasıl değiştiğini anlatıyor.

Kimsenin çok bahsetmediği ama çok doğru tespitleri var.

Mesela diyor ki, şimdiki evliliklerde artık eskisi gibi “aman iyi biri olsun da” gibi kriterler yok. Şimdiki evlilikler daha çok kendini gerçekleştirmeyi arayan insanlar arasında oluyor. Ve istiyorlar ki, karşılarındaki insan da onlar için her şey olsun.

Yani şöyle, istiyoruz ki, eşimiz bizim de gelişmemize yardım etsin, bizim çok daha iyi bir versiyonumuza dönüşmemiz için bizi desteklesin. Sadece iyi bir baba/anne, iyi bir eş olmak yetmiyor. Durgun, stabil bir ilişki sürmüyor zaten diyor. Büyükannelerimizin ya da büyükbabalarımızın hiç böyle bir beklentisi olmamasını da o zamanın rollerine bağlıyor. Zaman ve kültür değişiminden dolayı böyle oldu diyor.

Üniversite mezunu olanlar daha çok evleniyor ve evlilikleri daha tatminkar. Nedeni de, daha az eğitim sahibi olanların maddi olarak daha darda oluşu ve bu sebeple de ilginç bir konuşmaya, kaliteli sohbete, ilişkileri üzerine yoğunlaşmaya ya da hayattaki amaçlarından bahsetmeye vakitleri olmaması. Çünkü hayatta başa çıkması gereken daha stresli konuları oluyor.

Kitabının konusu, evliliklerde değişen beklentilerin evliliklerde hayal kırıklığı yarattığı üzerine. Ama bu beklentiler aynı zamanda kişinin o evlilikte “fulfillment” yaşaması yeni hedefler koyuyor. İşte bu his yani hedeflere ulaştıkça gelen o tamamlanmışlık hissi de evlilikleri daha tatminkar yapıyor.

Aslında herkes hem kendisini, hem karşısındaki hem de birlikte bir şeyi nasıl başarabileceğini çözerse, o ilişki uzun sürer diyor kısaca.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s