30 yaş arkadaşların azaldığı yaş mı?

Katılmıyorum.

Makale ısrarla bunu savunuyor ama. 30 yaşına yeni girecek evli bir kadın, yavaş yavaş nasıl da arkadaşlarının azaldığını anlatıyor. Nedenlerini de şöyle özetleyebilirim; belirli bir yaştan sonra arkadaş edinmenin çok zor gelmesi, çok fazla lokasyon değişikliği, eski arkadaşları daha bir arkadaş görmek ya da arkadaşlık için ayrılacak vaktin azalması.

Çok kısa notlar var bahsetmek istediğim. Mesela diyor ki, yeni bir arkadaş tanımak bir yaştan sonra, sanki biriyle çıkmak gibi. Telefonunu istiyorsun, buluşuyorsun, onu değerlendiriyorsun, ya buluşmaya gelmezse diye endişe ediyorsun, umarım beni sever diyorsun 🙂 Aslında gerçekten, hemen hemen date gibi.

Hep çocukluk arkadaşlarınla olmak istiyorsun. Bilirsiniz, sizi daha uzun süre tanıyan insanların, sizin küçüklüğünüze dair anılarınıza tanık olanların yeri hep sizin için ayrı olur.

Zamanla çok fazla bir yerden diğerine koşmak da arkadaşları kaybettiriyor. Aslında yeni arkadaşlar için bir fırsat da olabilir bu ama çoğu zaman dezavantaj.

Bir araştırmaya göre, 25 yaşından itibaren, kazandığımızdan daha fazla arkadaş kaybediyoruz.

Peki önlemek için ne yapmalıyız? Öncelikle özgüvensiz iç sesinizi bir durdurun ve yabancılara merhaba deyin. Kendinizi anlatmaktan, açmaktan korkmayın. Daha fazla etkinliğe, davete gidin, ya da siz davet edin. Daha sık haberleşin.

Ben kişisel tavsiyemi vereyim. Önceki yıllarda edindiğiniz arkadaşları kimseyle kıyaslamayın. Onları ayrı tutun ve sonradan gelen kişileri de oldukları gibi kabul edin. Sevin zaten karşılığını görüyorsunuz. Karşılığını göremeyince zaten uzaklaşıyorsunuz. Yeni gelenlere mutlaka şans verin. “Şimdi ne yapacağım orda” diye düşünmeyin, yeni biriyle vakit geçirmek bence de başta korkutucu ama sonrası eğlenceli.

Have fun.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s