O şeyin adı konmuş: Mikro aldatma!

Hani şu teknolojiyle birlikte gelen tam da sadakat ve sadakatsizlik arasındaki ince bir çizgide gezinen, “bu aldatma olur mu” diye sorgulanan küçük kaçamaklara sonunda bir ad konmuş: mikro aldatma.

Sexting, tinder’dan sağa kaydırmaca, sosyal medya üzerinden sürekli iletişim halinde olma gibi aslında eylem olarak masum görünen ama özünde çok da masum olmayan davranış biçimleri bu mikro aldatmalar.

Tabii ki yine bir iletişim profesörü ve çift terapisti bu konuyu araştırmış ve konu hakkında çokça şey söylemişler. Derler ki, aslında mikro aldatma davranışları çok da endişe edilecek şeyler değil belirli bir seviyeye kadar. Ego tatmini olabilir ya da o insanı gerçekten ilginç bulmuş olabilirsin. Ama işte oralar pek de sağlam yerler değil, kaygan bir zemin. Çok zararsız bir mesaj ya da arkadaşlık baaambaşka bir şeye dönüşebilir. Bunları neden araştırma yaparak söylemiş profesör bey bilmiyorum ama öyle olunca tabi doğruluğu daha kabul edilebilir oluyor. Bunların hepsi efendim, aldatma sayılıyor.

Peki ne yapmak gerekir? Tabii ki iletişim diyor. Hayatınızdaki insanla o sınırları konuşmanız lazım. Nelerin iyi nelerin kötü gittiğini de konuşun diyor. Sonuçta fikirler değişir, yeni şeyler gelir, bu bi evrim. Bir de diyor ki, neden böyle bir mikro aldatmaya giriştiğinizi bir analiz edin iyice. Sizi bunu yapmaya iten ne? Orada hissettiğinizi kendi ilişkinizde de hissedemez misiniz?

Mikro falan deyip kavramın adını biraz daha janti yapınca daha ahlaklı göründü mü peki gözümüze? ı-ıh. olmadı.

 

Not: Makale için Oğuzcan’a bi teşekkür.

O şeyin adı konmuş: Mikro aldatma!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s