Bir annenin favori çocuğu olabilir mi?

Olamaz gibi geliyor bana. Ama işte birileri durmamış ve anne çocuk arasındaki bu en favori kim olayını araştırmışlar.

Buyrun makale.

65-75 yaş arasındaki ve en az 2 tane yetişkin çocuğu olan anneler üzerinde yapmışlar bu araştırmayı.  Bir sürü soru sormuşlar annelere “hangi çocuğun kişisel bir problemiyle ilgili konuşmaya meyilli?” “hangi çocuğuna duygusal olarak daha yakın hissediyorsun” “hangisiyle daha fazla gurur duyuyorsun” gibi. Sonra da gidip çocuklarına sormuşlar “annen sence hangi çocuğuna daha fazla duygusal olarak yakın hissediyor” vb gibi.

Bu soruların neticesinde de favori çocuğu bulduklarını iddia etmişler.

Genelde, kız çocukları oğlan çocuklarına tercih ediliyormuş. En son doğanlar da ilk ya da ortancalara tercih ediliyormuş.

Asıl 7 yıl sonra bu araştırmayı tekrar yapmışlar. Tabi anneler olmuş 72-82 yaş arası. Burada da şunu sorgulamak istemişler. Bu annelerin favori çocuklarından aldıkları ilgi, onları psikolojik olarak daha iyi hissettiriyor mu. Cevap hayır çıkmış. Ama şöyle bir sonuç var burada da, eğer sadece favori olmayan çocuktan ilgi görürlerse, kendilerini daha kötü hissediyorlarmış. Bir sonuç daha var tabi, yıllar geçse de favorileri değişmiyormuş annelerin.

Bu araştırma benim aklıma bi sahne getirdi.

“This is us” dizisinde ikizler annelerini diğer üçüncü kardeşlerini, Randall’ı daha fazla sevmesiyle itham etmişti. Annesi inkar etmedi bunu ama “onu sevmek daha kolaydı” demişti.

Bu favori çocuk olayının sevgiyle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum kesinlikle. Bu, annenin hangi çocuktan ilgi görebildiğiyle ve o bağı hangisiyle yakalayabildiğiyle alakalı. Bazen bazı çocukları sevmek daha kolay olabiliyor çünkü. Sevgini görmezden gelen birine, sevgin için şükran duyan birini tercih etmek bence insani.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s