Ne demek kütüphaneleri kaldıralım?

Okurum diye sonralara bıraktığım makalede meğer bir tartışma varmış ve ben onu kaçırmışım.

Tartışma şu; çok sevdiğimiz Forbes, Panos Mourdoukoutas adlı beyfendinin bir makalesini yayınlıyor. Sonra da bu makaleyi kaldırıyor sayfasından çünkü çok tepki alıyor.

Bu kadar tepki toplayan makalenin konusu şu ki, bu beyfendi – ki kendisi dünya ekonomisinde uzmanlığı olan bir profesör – diyor ki kütüphaneler vergi verenlerin parasını boşuna çar çur eden yerler bu yüzden Amazon dükkanlarıyla değişmeli artık.

Tabii hal böyle olunca Forbes, onun uzmanlık alanına girmiyor diyerek kaldırıyor yazıyı. Ama bir sürü tepki topluyor yazı o arada tabii.

Yazıda aslında argümanlar şöyle; kitap ödünç alma, birileriyle bir araya gelme ihtiyacını karşılayan kütüphanelerin bu rolünü artık Starbucks ya da kitap-kafeler gibi yerler üstleniyor. Amazon da kolay ulaşılan kitaplara sahip olduğu için ve dünyanın her tarafından kitabı barındırdığı için kütüphanelerden çok daha iyi bir alternatif.

Tabii insanlar, Amazon paralı, kütüphaneler değil diye tepki gösterince de Panos Bey aşağıdaki açıklamayı yapıyor. Vergilerimle parası ödeniyor, bedava değil diye.

Ama şuradaki makale de diyor ki, zaten toplumun hayrına olan her şeyde vergilerimizin payı var. Devlet okulları, itfaiye, parklar vb. Kütüphaneler ne olursa olsun halka hizmet için varken Amazon kar elde etmek üzerine kurulu bir yer. Dolayısıyla bu ikisini hiçbir zaman aynı kulvarda değerlendirmemek gerekir. Amazon’un sattığı kitaplardan tutun da sahip olduğu aletlere kadar hepsi onun karını artırmaya yönelik. Halkı eğitmek pek de misyonu olamaz gibi.

Zaten kütüphaneler yönetimler tarafından çok da fonlanan yerler değiller. Bu yüzden pek de mükemmel değiller ama bu demek değildir ki hadi hepsini daha fazla Kindle satmak için yok edelim.

Bir taraftan bana soracak olursanız kütüphaneler de aslında eşitliği temsil ediyor ya. Evsizinden, göçmenine, fakirinden zenginine herkese aynı bilgiye erişme imkanı veriyor. Çok demokratik yerler. Bunu para kazanılacak bir mekanizmaya dönüştürmek istemek neden?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s