Neden mutlu olamıyoruz?

Gün geçmiyor ki harika bir kitapla ve yazarının röportajıyla karşılaşmayalım. Buyrun.

Bu röportaj “The Happiness Fantasy” adlı kitabın yazarı İsveçli araştırmacı Carl Cederström’e ait. Ben röportajın tamamını çeviremeyeceğim ama mutluluğa dair çok güzel tespitler, bilgiler var onları paylaşayım dedim.

Şöyle bir şeyi savunuyor kitap: karşı kültüre ait birtakım değerler – özgürlük, sahicilik, serbestlik- bunlar tüketim ve üretim kültürünü devam ettiren kurumlar tarafından adapte edildi. Dolayısıyla da bizlere kalan daha az mutluluk oldu. Çünkü kitabın yazarına göre mutluluk aslında bireysel bir olgu olarak değil, etrafımızdaki dünyayla daha derinden bağlantı kurmayı teşvik eden kolektif bir proje olarak görülmeli.

Mutluluk kişinin içsel özgürlüğü, içsel gelişimi olarak tanımlandıkça daha da bireysel bir amaca büründü. Bu bireyselleşme de tamamen 60’ların sonunda reklamların yardımıyla oluyor aslında. Ne yazık ki 40’larda ortaya çıkan kavramlar yanlış adapte ediliyor. Kapitalizm en büyük yardımcısı. İnsan hayatını bireysel bir arayış olarak sunuyor. 

Oysa kitabın yazarına göre mutluluk bireysel bir arayış olamaz çünkü karmaşık mekanizmalarız. Dolayısıyla çokça bakımdan diğer insanlara bağlıyız aslında. Yani mutluluğun anlamlı bir hale gelebilmesi için kolektif olması gerekiyor.

Kısaca neden daha az mutlu olduğumuzu toplumsal mutluluğumuz olmamasına bağlıyor. Ve kitabına adını veren mutluluk fantezisini de şöyle özetliyor; kendimizi gerçekleştirmeye odaklanmak yerine daha eşitliğe, birliğe, empatiye önem vermemiz gerekiyor. Kendimize değil de dünyaya dönmeliyiz aslında.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s