Fitness, dinin yerini mi dolduruyor?

Tüm röportaj harika, mutlaka okuyun derim yine. Ben kısmen özetleyeyim.

Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Amerikalıların beşte biri herhangi bir dine ait saymıyorlar kendini. Ve yine araştırmalar gösteriyor ki, bu herhangi bir dine mensup olmayan kişiler herhangi bir şekilde bir din arayışında da değiller.

Harvard Divinity School araştırmacılarından biri, gençler arasında aidiyet ve anlam bulma konularıyla ilgili bir araştırma yapıyor 2015 yılında. Bu çalışmada 100 organizasyona bakılıyor. Bu organizasyonlar da millennial’ların anlam bulma deneyimlerini gerçekleştirdiği yerler tabii. (Detaylı bilgi için şurası)

Peki en çok öne çıkan mekan neresi oluyor dersiniz? Fitness sınıfları. Araştırmacı şöyle bir yere varıyor, aslında insanlar oraya kilo vermeye falan gidiyor ama asıl orada kalma sebepleri o yerdeki insanlar (community) Onları tekrar oraya çağıran şey de o.

Buradaki community’nin insanlar için anlamı büyük. Yani hayatı anlamlandırırken buradaki birlikteliği önemsiyorlar. Sporu birlikte yapmayı, en terli ve kötü halleriyle bir arada olmayı… Bunlar onlar için bazı tabuları yıkan şeyler. Sanırım, ibadethaneler, aile vb gibi anlamlı community’leri bıraktıkça bu tarz alternatif community yerleri karşımıza çıkacak.

İşte tüm bu anlam arayışları da bize şunu gösteriyor ki, anlam yaratma büyüyen bir endüstri ve hangi marka insanlar için bu boşluğu doldurabiliyorsa, o kazanacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s