Yeni normale hoş geldiniz

Çok korkutucu bir makaleden sesleniyorum.

Geçenlerde şöyle bir haber dolanıyordu gördüyseniz: Rusya’nın Pasifik kıyısında bulunan Vladivostok’tan ayrılan bir kargo gemisi, Süveyş Kanalı ve Cebelitarık’tan geçen alışıldık güney rotasını takip etmek yerine Kuzey Kutup Denizi üzerinden Almanya’daki Bremerhaven limanına yolculuk yapıyor. Buraya kadar her şey normal. Tek bir şey dışında, şimdiye dek bu rota hiç kullanılmamıştı, çünkü kutup buzları tarafından kapatılıyordu. Fakat artık, o rota buzullar eridiği için açıldı.

Ne korkutucu değil mi? Florence Kasırgası, tüm zamanların rekoru olan 76 cm’den fazla bir yağışla, eyaleti sular altında bıraktı. Geçen yıl, Harvey Kasırgası Houston’ı vurdu ve 150 cm’den fazla yağmur yağdı; bu yağış, bütün ülke için tüm zamanların rekoruydu. Bunun dışında, yine geçen yıl, Maria Kasırgası Porto Riko’yu perişan etti ve yapılan bağımsız bir araştırmaya göre yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne neden oldu. Yeni normale hoş geldiniz.

Hala Trump gibiler küresel ısınmanın bir aldatmacadan ibaret olduğunu düşünedursun ama ne yazık ki iklim değişikliği artık sadece bir teoriden ibaret olmaktan çıktı. Tamamen gerçek ve yaşanıyor. Her şey gittikçe daha da kötüleşiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s