Sahte makalelerle profesör olunur mu?

Şu habere göre; olunur sanırım.

Sosyal bilimlerde master/doktora yapanlar iyi bilir. Yazılan makaleleri, tezleri, ödevleri sadece belirli bir zümre anlar. Yani aslında makalenizde söylemek istediğiniz şey basit olsa bile onu öyle tumturaklı bir şekilde anlatmanız gerekir ki akademik görünsün. Çok acı.

Bunun farkında olan 3 genç ise 20 tane fake paper yazarak onları iyi journal’larda yayınlatmayı da başarmışlar. (12 ayda 7 tanesi yayımlanmış 6 tanesi reddedilmiş) Bu paper’ların söylediği adam gibi bir şey yok. Hepsi saçma sapan sonuçlara varıyor ama hepsi akademide kullanılan karmaşık bir jargonla bunu yapıyor. Mesela bir örnek; “Gender, Place and Culture” Journal’ında yayımlanan makalenin başlığı şu: “Kentteki Köpek Parklarında Lgbt Eylemselliği ve İnsanların Tecavüz Kültürüne Tepkisi”. Paper, köpeklerin cinsiyet baskısından mağdur olup olmadığını sorguluyor mesela. Bunun gibi birçok paper var kabul gören. 

90’larda da Sokal denen bir adam bunu yapmış misal. Makalesine çok tumturaklı bir isim verip sonradan makalenin tam manasıyla bir “zırva” olduğunu ve hiçbir akademik içeriğe sahip olmadığını, neredeyse rastgele yazılmış terminolojilerden oluştuğunu açıklıyor. Tabii basılmış bile oluyor bu makale. Bu konuyu da Sokal’s Square diye bulabilirsiniz internetlerde.

Sonuç olarak haberimiz diyor ki, bu demek değildir ki diyor hiçbir journal’a güvenmeyelim ya da sosyal bilimlere güvenilemez; ama yine de bu akademi dünyasının hikayesi tam “kral çıplak” hikayesi.

Bu arada Erzurum’daki doktora tezini de şuraya koyalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s