Kaybolmaya yüz tutmuş sanatlar: Konsantrasyon.

Hepimiz uyandıktan itibaren gün içinde birçok kez telefonumuzu kontrol ediyoruz. Bizim için bu çok normal görünse de aslında konsantrasyon yeteneğimizi kaybediyoruz günden güne.

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre sürekli olarak e-posta yoluyla ya da telefonlarla dikkatimizin dağılması, bölünmemiz IQ seviyesinde 10 puanlık bir düşüşe neden oluyor ki bu aslında marijuana içmekten 2 kat daha fazla demek. Sürekli bölünme aynı zamanda uykusuzluk etkisi de yaratıyor.

Nicholas Carr’ın 2008’de Atlantic için yazdığı bir makalede söylediği şey çok çarpıcı ve bakın nasıl da gerçek. Beyfendi diyor ki, eskiden bir kitabı ya da uzunca bir makaleyi okumak, ona kendimi kaptırmam kolaydı ama şimdi iki üç sayfa sonra hemen dikkatim dağılıyor, yapacak başka bir şey arıyorum diyor. Öyle kendini kaptırıp okumacalar artık bir tür mücadeleye dönmüş durumda. Tanıdık gelen?

2018’de yapılan bir araştırmaya göre ise, insanlar akıllı telefonlarını her 12 dakikada bir kontrol ediyor. Bu yüzden işte Instagram ve Facebook da aşırı sosyal medya kullanımını azaltmak için limit sınırlamaları getiren araçlar geliştiriyor. Çünkü neden, akıl sağlığına zararlı efendim.

“Sürekli kısmi dikkat” (Continuous partial attention CPA) Microsoft danışmanı Linda Stone tarafından literatüre kazandırılmış. Sürekli, her yerde, her şekilde tabiri caizse online’ız ama hiçbir şeye tam olarak kendimizi veremiyoruz. Kısa vadede neyse ama uzun vadede gidişat hiç iyi değil.

Neler yapılabilir kısaca bir özetleyelim:

  • Multitasking bir yalan. Bu artık hepimizin malumu. O yüzden bu şekilde bir işten diğerine geçmek yerine önce birine konsantre olup onu bitireceğiz. Bir alışkanlığı yerleştirmek için 3 hafta yeter diyorlar. O yüzden bu konsantrasyon sorununu çözmek için  üzerinde biraz çalışmak lazım.
  • 5 tane daha kuralı. Bu bence aşırı işe yarar bir kural. Konsantrasyonumuzu artırmak için 5 tane daha ekliyoruz sonuna. Örneğin 5 egzersiz daha, 5 sayfa daha vb gibi. Böyle böyle konsantrasyonu biraz daha artırabiliriz. (Sabahları dediğimiz 5 dakika daha değil tabi bu)
  • Meditasyon ve focus. Zaten hepimiz şu meditasyon olayına biraz girsek… Çok bi olayı yok. Sakince durup hiçbir şey üzerine düşünmemek. Bunun için nefese odaklanılıyor genelde. Çünkü bir odak olmazsa hep bir şeyler geçiyor akıldan.
  • Saatle takip. Burada da saate bakıyorsunuz şu saate kadar diye bir sınır koyuyorsunuz kendinize o zamana kadar o işi yapmaya devam ediyorsunuz.

Bunlar dışında,

Gerçekten eğlenmek için kitap okuyun, kitabı ekrandan değil kitaptan okuyun, app’lerden faydalanın…

Makalede bahsi geçen tüm makalelerin linkleri ve yapılacaklar ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. İşte o makale:  https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/oct/14/the-lost-art-of-concentration-being-distracted-in-a-digital-world

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s