Sıradan olayları sıra dışı kutlama sevdası

İnanamazsınız, geçenlerde Arizona’da cinsiyet söyleme partisinde (böyle mi deniyor bizde bilmiyorum) ormanı yakmışlar. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Belki duymuşsunuzdur: boşanmalar, iş yeri değişiklikleri, evcil hayvanların doğum günleri, birini baloya çağırmak gibi gibi aslında hayat içerisinde sıradan olan olaylar da artık herkese açık bir şekilde yapılan partilerle kutlanmaya başlandı.

Peki nereye gidiyor bu her şeye parti yapma sevdası? Daha önceleri sıradan karşılanan ya da özel olarak kutlanan bazı olayların şimdi herkese açık bir şekilde kutlanmasının nedeni ne?

New York Şehir Universitesi iletişim hocası en önemli nedenin sosyal medya olduğunu söylüyor. Sadece fikir vermiyor sosyal medya, aynı zamanda ideal bir kutlama için gerekli olan ürünleri de pazarlıyor. Bilirsiniz, balonlar, cut out’lar… İnsanlar kendilerini özel hissettiği ve sevdikleriyle birlikte olduğu bu etkinlikleri, yalnız başına oldukları bir kutlamadan daha çok istiyorlar. Ama tabii hem pahalı, hem de misafirlerin hediye getirme konusu falan gerginlik sebebi.

Eğer sosyal medya olmasaydı, bu şekilde partiler silsilesiyle karşılaşır mıydık? Hayır. Şu an hem yaşıtlarının baskısı, hem ego, hem de bir şeyleri kaçırıyorum korkusuyla yapılıyor bu etkinlikler. Bir yandan da oyuna dönmüş durumda. Like toplama, video izleme sayısı… Bunların hepsiyle kim daha fazla sosyal medya değeri alıyor da bir yarış artık. Ayrı bir iş kolu doğmuş durumda buradan. Pazarlama da bir diğer destekçisi. Ama o zaten her trendin bir destekçisi.

Bir yandan da her şeyin online yapıldığı bir dönemde, herkesi fiziksel olarak böyle önemli etkinlikler için bir arada toplamak da kolay iş değil ve güzel. En azından kimsenin hiçbir şeye bir zaman yaratamadığı böyle bir dönemde, onlara güzel bir etkinlik sunmuş oluyorsun.

Buyrunuz konuyla ilgili makale de şurada.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s