Suçlu mu aradınız? Millennial deyin yeter.

Ah gün geçmiyor ki Millennial’lar bir şey için daha suçlanmasın. Ama şu elimde görmüş olduğunuz makale, bu konuya bir nokta koyuyor. “Yeter” diyor, “ekonomiyi onlar öldürmedi, ekonomi onları öldürdü”

Yıllarca çeşitli makalalelerde ve araştırma raporlarında hep Millennial’ların önceki jenerasyonlarına göre tüketimlerinin daha farklılaştığını ya da daha az harcadıklarına dair şeyler okuduk. Fakat bu makale diyor ki, böyle okuduk ama meğer biz bunu yanlış yorumlamışız.

Evet, bu jenerasyonun yalnızca yüzde 34’ü ev ve araba sahibiyken Baby boomers ve Gen x’in o zamanlarda yüzde 50’si bunlara sahipti. Ama bu şimdiki jenerasyonun daha az araba ve ev istemesiyle ilgili değil, ekonomi yüzünden bunu karşılayamamalarıyla ilgili. Young boomers ve Gen X, onların yaşındayken, yani hayatlarının o dönemlerinde, onlardan daha fazla para kazanıyorlarmış ve ev almak da o dönemdeyken daha kolaymış tabii.

Ama işte öyle bir hale geldik ki her şeyde Millennial’ları suçlamak moda oldu. Üstelik tek suçları da başkalarıyla aynı şekilde hareket etmek. Örneğin geçen yıl, Wall Street Journal bir makale yayınlamış bakkalarla ilgili. Ah bu Millennial’lar bakkalları öldürdü minvalinde. Kanıt da şu, 25-34 yaş arası tüketiciler artık 90’lardaki jenersyondakilerden daha az para harcıyorlarmış bakkallarda. Yahu tamam da, bu herkes için geçerli değil mi? Yani süpermarketler çıktıktan sonra herkes böyle hareket etmedi mi? Ne bileyim artık her yaşta insan dışarıda yemeye daha fazla ayırmıyor mu?

Bu jenerasyona “üniversiteye gidin her şey çok güzel olacak” diye vaatler verildi ve gerçekten de Amerika’nın en eğitimli jenerasyonu onlar şu an. Ama üniversiteden mezun olduklarında bir sürü borçları kaldı ellerinde. Onlara bu borç ne kazandırdı? Daha düşük kazanç, daha az varlık ve daha az zenginlik.

Sen bu kadar borç altına sok, ücretlerini kısıtla, istediklerini alacak bir ekonomik atmosfer sunma sonra her şeyde onları suçla. Ne güzel ya. Onlar seri katil değil, seri günah keçisi.

Onca vaadin sonunda ellerinde ne kaldı peki bu jenerasyonun: 140 karakter. Ya da 280, neyse. Ama yaşamak için hiçbir şey yok ellerinde.

Yani şimdi soruyor tabi makale, onlar mı ekonomiyi öldürdü sizce, ekonomi mi onları?

 

 

Suçlu mu aradınız? Millennial deyin yeter.” üzerine 2 yorum

  1. Önceki nesillerin inşa ettiği ekonomik modele uy(a)mayışımız bizim neslin sorunu olmamakla birlikte öncekilerin vizyonsuzluğundan kaynaklanıyor desek yanlış olmaz.

    Tabi bunu değiştirmek için de bir şey yaptığımız söylenemez.Tyler Reisin söylediği gibi: “Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız.”

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s