Sarı bez varken Amerikalılar havlu kağıt tercih ediyor

Bilemiyorum bu bilgiyle pratikte ne yaparsınız ama Amerikalıların havlu kağıt tüketimini görünce paylaşmadan edemedim. Euromonitor International’ın paylaştığı en son araştırma verisine göre, 2017’de tüm dünyada sadece evlerde kullanılan kağıt havlu harcaması toplam 12 milyar dolar ve Amerikalılar bunun 5,7 milyar dolarından sorumlu. Yani neredeyse, dünyanın geri kalanı kadar kağıt havlu tüketimi var. Adam başı kağıt havluya verdikleri para da yine en fazla (17,5 dolar)

Bunu tabi açıklarken, “neden olacak canım Amerika hem çok nüfuslu hem de zengin yer, tabii ki böyle yüksek kalite ürünlerin tüketimi fazla olacak” diyenler var. Ama diğer refah seviyesi yüksek olan ülkelerde tüketimin bu kadar çılgınca olmadığı görüldüğünde de bu kez farklı açıklamalar yapılıyor. Belki de bu kağıt havlular, Amerikalıların bir problemden hemen, derhal, acilen kurtulma arzularını doyuruyordur, bedeli ne olursa olsun. Amerikalıların anlık haz saplantılarını en iyi temsil eden şey bu kağıt havlu olabilir.

Tabii ne kadar kullan at ürün kullanılırsa, çevreye de o kadar zararı oluyor. Makale biraz onu da eleştirmiş. Yani diyor ki diğer ülkelerde “sarı bez” gibi daha sonra tekrar kullanılabilecek alternatifler varken tonlarca kağıt havlu tüketmek de nesi?

Makalenin orijinali için buradan buyrun.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s