Neden komik kadınlar tercih edilmiyor?

Yine harika bir makaleyle karşınızdayım. Komik kadınların neden tercih edilmediğinden daha çok neden komikliğin erkeklerde takdir edildiğini ama kadınlarda edilmediğini irdeliyor makale.

Şöyle başlıyor, lisans öğrencilerine bir konuyu anlatırken biraz da sarkastik olarak bunu anlatan hoca yıl sonu değerlendirmelerine bakıyor ki biri kendisi hakkında “hiç komik bir kadın değil” yazıyor. Sonra hocamız buna kafayı takıyor tabii. Öğrencileri üzerinde minik araştırmalar yapıyor. Uzun uzun tüm araştırmaları detaylıca anlatmış makale ama kısaca şöyle sonuçlar çıkıyor, erkeklerin espri yeteneği hem kadınlar hem erkekler tarafından takdir ediliyor, erkeklerin daha komik olduğu düşünülüyor ve erkekler kadınların zaten komik olmadıklarını düşünürken kadınlar da “komikliği” bir yetenek olarak kendilerinde görmüyor. Ama sonuçlara bakıldığında erkek-kadın her ikisinin de mizahı eşit derecede kullandığı ya da erkeklerin bir tık daha fazla kullandığı görülüyor. Yani sanıldığı gibi aralarında devasa farklar yok.

Makale aynı sonuçlara çıkan bir sürü araştırmalarla dolu.

Ama işte bu konuyu burada bırakmayıp biraz irdelemeye başladığımızda şöyle şeylerle karşılaşıyoruz: Erkekler için espri/mizah anlayışına sahip olmak çok önemli. O yüzden bunun için çok deniyorlar. Çünkü komik değillerse sadece birkaç dakika kaybolacak belki ama eğer birilerini güldürürlerse onun faydası çok daha büyük olacak. Yani aslında günlük hayat içerisinde kadınlardan daha fazla espri yapıyorlar ya da yapmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla elbet bir yerlerde güldürüyorlar.

Peki neden erkekler bu kadar çabalıyor? Çünkü tarihsel olarak kadının erkeğini seçme konusunda daha dikkatli olduğunu biliyoruz. Doğurganlığı için en üretken olanı ve genleri iyi olanı bulmak istiyor. Genleri iyi derken bu eşittir akıllı/zeki bir adam demek. Birçok araştırma da destekliyor ki, komik insanlarin çoğu zeki insanlar. Dolayısıyla erkekler bara giderken zeki olduklarını göstermek için yanlarında sudoku götüremeyeceklerine göre, mizah anlayışlarını kullanmak istiyorlar her buldukları ortamda. Dolayısıyla aslında erkekler, seçilmek adına öne çıkarmak için kendilerini bu yeteneklerini kullanıyorlar.

Ama gelin görün ki beni dertlere gark eden olay ise, erkeklerin güzel ama komik olmayan kadını, güzel ama komik olan kadına tercih etmeleri. Evet. Nedeni için çeşitli rivayetler var. İlki, kadınlarda da mizah anlayışının birebir zekaya işaret etmesi ve yine araştırmalara göre erkeklerin kendilerinden zeki kadınlardan etkilenmedikleri. Diğeri ise, erkeklerin komik olan kadın değil, kendi komikliklerine gülen kadın araması.

Yine bir sürü bir sürü araştırma var ve onlar da aynı şeyi söylüyor: Erkekler için kadınlar nazarında mizah anlayışının olması bir değer, beklenen bir özellik değil aksine gülmeleri bir özellik iken, kadınlar için erkeklerin komik olması istenen ve beklenen bir özellik. Hal böyle olunca da yani kadınlar kendilerine gülen değil, kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanınca da e ne oluyor, erkekler komikli şakalı olurken kadınlar sadece onlara gülüyor.

Fakat buradan “yani kadınlar erkeklerden daha az mizah anlayışına sahip” gibi bir sonuç çıkarmayın sakın. Çünkü yine araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar, erkekler etrafta yokken çok şakacı ve komikken erkekler bunu her iki cinsin olduğu ortamda yapabiliyor.

Yani kısaca bir yeteneğin daha erkek dünyasının hegemonyasına girdiğini üzülerek öğreniyoruz.

 

Neden komik kadınlar tercih edilmiyor?” üzerine 5 yorum

  1. Biz kadınların “evrim ve doğal seçilim gereği” en güçlü erkeği seçme güdüsü varken, erkeklerde neden böyle bir olgu gelişmemiş de, kendilerinden daha zeki ve donanımlı kadınlardan etkilenmeyi bırakın çekinir hale gelmişler gerçekten hiç anlayamıyorum. Eşitliğe dayanan ortak bir yaşam beklentisi gerçekten 21. yüzyılda bile bu kadar ütopik mi?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s