Bırakın çocuklar sıkılsın

Bir çocuk sıkıldım deyince, ana babayı bir rahatsızlık alıveriyor. Hani yapacak onca şey varken çocuk sıkılıyorsa, onu eğlendirememiş, eğitememiş ya da boş bırakmış sayıyorlar kendilerini. O yüzden hemen bu can sıkıntısını savuşturmaya çalışıyorlar.

Ama işte sıkılmak aslında öyle savuşturulacak bir şey değil, deneyimlenmesi gereken bir şey. Neden mi? E çünkü hayat çok mu eğlenceli?

Çocuk sıkılmayı erken yaşta öğrensin ki, ileride karşılaşacağı milyon türlü sıkıcılıkla baş etmeyi öğrenebilsin. En basitinden okul, sıkıcı dersler… Hayatı boyunca kimse onu sürekli eğlendirmeyecek.

GQ dergisinden biri mesela diyor ki, “Yaratıcılığı tetiklemekte, bir boş sayfa ya da boş bir yatak gibisi yok.” Salın gitsin yahu hiçbir şey olmadan odalarına. Sıkıldım dediğinde ona gerçeklerden bahsedebilirsiniz:

“Sıkıcı evet ama hayat git gide daha da sıkıcı oluyor yavrucuğum. O yüzden bu sıkıcılığı eğlenceye nasıl çevirmen gerektiğini bulman lazım.”

Şimdiki ebeveynlerin çocuklarını hiçbir şeysiz bırakması ihmal gibi görünüyor. Bu yüzden bir sürü ekstra aktiviteye yetiştiriyorlar çocukları. Ya da uzun bir araba yolculuğu çocuğu eğlemek üzerine kurulmuş. Onu mu izlese, bunu mu oynasa?Peki 70’lerde uzun araba yolculuklarında ebeveynler çocuklarına ne yapıyorlardı? Hiçbir şey. Gaz dumanı soluyordu çocuklar bir de kardeşlerini dövüyorlardı arka koltukta. Sıkıldım mı dedi? Dışarı çık ya da odanı temizle cevabı alıyorlardı. (Annem sıkı can iyidir çabuk çıkmaz deyip odaya yolluyordu) Eğlenceli değildi belki ama yararlıydı.

Çünkü sıkıldığınızda bazı şeyler olur. Sıkıldığınız bir anı hayal edin ve o an aslında ne kadar fazla şey düşündüğünüzü. Elinizde telefon yokken markette kuyruk beklediğinizi mesela. Farkındalığınızı. Belki de bu yüzden en güzel fikirler duştayken falan geliyor insanın aklına.

Sıkıntının kendisi değil ama sıkıntıyla ne yaptığımız önemli. Sıkıntı çünkü bir kırılma noktası. O ana nasıl tepki verdiğiniz kendinizle ilgili önemli şeylerin habercisi. Ama eğer böyle bir sıkılmaya maruz kalmazsak bunu da hiçbir zaman öğrenemeyiz.

Kısaca, çocukları bırakın sıkılsınlar küçükken. Sıkılmaları kaçınmanız gereken bir problem değil. Aksine, kendilerince boğuşmalarına imkan tanıyan bir vesile. Gerçek dünyaya da hazırlıyor hem. Çünkü ileride onlar da pazartesi günleri cumadan kalma mail’leri cevaplayabilirler.

Kaynak yazı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s