Neden herkes işini seviyor gibi yapıyor?

Durup bir düşünün bakalım beyaz yakalılar, hiç işe giderken “Thank God It’s Monday” dediniz mi? Sanmıyorum. Demek ki, jenerasyonunuza ihanet ediyorsunuz.

Makale, çalışmanın son zamanlarda zevkli bir eylemmiş gibi gösterildiğini, herkesin “başarana kadar durma” gibi yapay mottolarla görünmez bir yarışın içerisinde olduğunu ve kişilerin ne kadar yorulduğunu ya da sömürüldüğünü fark edemediği bir zamanın içerisinde olduğumuzu söylüyor.

Elon Musk çıkıyor bir tweet atıyor mesela; “kimse haftada 40 saat çalışarak dünyayı değiştirmedi”diye. Kaç saate ihtiyaç var, orası meçhul.

Peki diye sorguluyor makalemiz, böylesine bir koşuşturma kültürü ile hemhal olan bir jenerasyonun bu kadar çalışması kime yarıyor? Patronlara tabii. Özellikle anlam arayışının yükseldiği böyle bir dönemde çalışmak, o anlam boşluğunu doldurmaya yarayacak bir öğe gibi çıkıyor karşımıza. Haftada 4 gün çalışma kampanyasını yaratan Aidan Harper diyor ki “bizim insanlar olarak tek değerimiz, insanlığımız olması gerekirken, böyle bir düzende, sadece üretme yeteneğimiz, yani çalışabilme yeteneğimiz oluyor.”

Öyle bir zamandayız ki, eğer sizin akranlarınız aşırı hırslı ve çalışma odaklıysa, siz normal çalışsanız bile kaytarıyor gibi ya da az çalışıyor gibi görünüyorsunuz. Bunu ben demiyorum, bir teknoloji firması danışmanı söylüyor.

Bir diğer makaleye bağlanıyoruz tam burada. O da millennial’ların neden böyle artık bitmiş/tükenmiş bir jenerasyon olduğunu tartışıyor. Orada da “madem bu jenerasyon tembel ve çalışmadan her şeyi elde edebileceğini düşünüyor, o zaman neden işlerinde bu kadar iyiler?” diye sorguluyor. Çünkü bu jenerasyon kendi yüksek beklentilerini karşılayabilmek için çabalıyor. Dediler ki onlara -yani bize- eğer okullarınızda iyi puan alırsanız çok güzel, sizi tatmin edecek iyi işlerde çalışacaksınız. Onlar iyi notları aldılar ama her birinin karşısına çıkan, anlamsız işler ve ödenmesi gereken borçlar oldu. O yüzden aslında bu “yaşasın bugün pazartesi” olayı belki de bir öz savunma biçimidir.

Bir gün gelecek ki bu nesil de bu kadar çok çalışmaya karşı duracak artık diye öngörüler var. Yahoo CEO’su Marissa Mayer’ın “Eğer ne zaman uyuyup ne zaman duş alacağınızı, tuvalete gideceğinizi iyi ayarlarsanız haftada 130 saat çalışmak da mümkün” cümlesine mesela herkes karşı çıkıp 130 saate ulaşmak için nasıl da insan sıfatından çıkarak mümkün olduğunu hesaplamış

Yani şu “yaşasın pazartesiler” biraz da, “madem ölene kadar böyle çalışacağız bari seviyor gibi yapalım”dan ibaret.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s