Yeni diyet trendi: Diyet yapmamak

İşte aradığımız diyet bu. Diyet yapmadan diyet yapmak. 2016 yılında Molly Bahr adında biri “içgüdüsel beslenme” diye bir şey öğreniyor ve hayatını tamamen değiştiriyor. Sonra kendini bunu tanıtmaya adıyor. Buyrun instagram hesabı: https://www.instagram.com/mollybcounseling

Önceleri, diyetlerle, kas geliştirmeyle, kalori saymayla instagram takipçilerine seslenirken, şimdiyse “kusura bakmayın, o zamanlar ne söylediysem hepsi yanlışmış” diyor.

Belirli kısıtlamalarla yemek yiyen insanların aslında duygusal olarak iyi olmadığını görüyor. Aynı zamanda ani kilo vermelerle ya da yine aşırı kısıtlamayla verilen kiloların yeniden geri alındığını görünce de aslında bu gibi kısıtlamalı diyetlerin işe yaramadığını hatta insanlara zarar verdiğini bile söylüyor.

Zaten insan evrimsel olarak ne zaman acıktığını ve ne zaman doyduğunu anlayabiliyor. Acıktığı zaman yemek yemesi gerektiğini de biliyor. Dolayısıyla karnını doyurduğu için kişinin suçluluk hissetmesini saçma buluyor. Herkesin biyolojik yapısı, vücut tipi farklı ve önemli olan onu tanımak. Onu tanıdıktan sonra seni ne mutlu ediyorsa, onu yemek önemli. 10 kuralı var bu içgüdüsel beslenmenin. Bunlardan bir tanesi hiçbir sınır olmadan, istediğin yemeği istediğin zaman yiyebilirsin. İyi ya da kötü yemek yoktur.

İnsanlara böyle bir bakış açısı tanıdığınızda, önceleri çekici ve cazip görünen birçok şeyden vazgeçtiklerini görüyorlar. Teori de o zaten. İnsanlara istedikleri zaman pizza yiyebileceklerini söylediğiniz zaman onu yeme isteği daha az önemli hale geliyor. Oysa yiyemeyeceğini söylediğinizde ona ulaşma, onu yeme isteği daha cazip oluyor.

Bu beslenme şeklinin öyle kısa zamanda kilo verdirdiği falan iddia edilmiyor. Ama kişileri bedenini daha çok seven ve daha mutlu insanlara dönüştürdüğü kesin.

Böyle figürlere ve bakış açılarına daha çok ihtiyacımız var tabii. Artık çok zayıf olmadıktan sonra hiçbir kadın bedeninini sevemez oldu. Normal kilo neydi, kadın vücudu kıvrımları nasıldı unuttuk. Sağlıktan, fitlikten geçtik, hepimiz 40’lı kilolara inmeyi ister olduk.

Yaşasın içgüdüsel beslenme.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s