Helikopter ebeveynlik işe yarıyormuş

Helikopter ebeveynliğin aslında işe yaradığı yazan bir yazı okudum NYT‘da.. Eskiden, yani gelir farkları bu kadar fazla değilken çocukların derecelerinin falan bir anlamı yoktu tabii. Fakat 80’lerden sonra gelir eşitsizlikleri ortaya çıkan, başarılı olanlar daha fazla kazandıkça aileler çocukları üzerinde daha baskın oldular ve 90’lara geldiğimizde de bu iş kendini helikopter ebeveynliğe bıraktı.

Helikopter ebeveynlik, çocuğun etrafında pır dönen, karşılaşacağı tüm engelleri kaldırmaya çalışan,aşırı koruyucu olan ebeveynlere verilen ad. Sürekli çocukların tepesinde helikopter gibi dolandıkları için bu adı almış. Çok fazla müdahaleci gibi göründüğünden dolayı önce aşırı negatif bir şey gibi algılanırken meğer aslında öyle olmadığı ortaya çıkmış.

Aslında her ne kadar bir zaman önce psikolog ve sosyologlar, helikopter ebeveynlerin yetiştirdiği çocukların tek başına fonksiyon gösteremeyen stresli bireyler olduğu konusunda hemfikir olsalar da yeni araştırmalar aslında bu ebeveynliğin işe yaradığı yönünde. Fakat ancak bazı koşullarda.

Eğer otoriterliğinizi, direktifler vererek, her dediğinize uyulmasını isteyerek gösteriyorsanız, muhtemelen bundan bir fayda sağlayamayacaksınız.

Fakat eğer çocuğunuza direktifler vermeden, ona mantıksal sebepler sunarak iyiyi, kötüyü anlatıyorsanız, problem çözmesine, karar vermesine, özgürlüğüne önem veriyorsanız işte o zaman varlığınız ne kadar yoğun olursa olsun sıkıntı yok.

Araştırmalar göstermiş ki, ikinci grubun çocukları, eğitim hayatında daha başarılı oluyor. Sadece eğitim alanında değil özgüven ve sağlık anlamında da daha iyiler. Daha az uyuşturucu, sigara ya da alkol tüketimi var. Diğer grubun çocuklarından bahsetmeme gerek yok. İş hayatına adapte olmakta sıkıntı yaşıyorlar.

Yani helikopter olun, olmayın demiyoruz ama yine de kendi kararlarını kendisinin vermesi gereken bir bireyin etrafında pır dönün, yeterli.

Homer Simpson’ın helikopter ebeveynliğini görmek içinse şu videoyu izleyebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s