Kötü rüyalar aslında iyi

Rüyalar hakkında çok minik bir makale.

Rüyalar neden var konusunda bir sürü teori var ortaya atılan. En çok konuşulanlardan; Freud’un teorisi, üzeri kapatılan gerçeklerle ya da dilekleri açığa çıkardığını söyler. Daha güncel çalışmalar, yoğun duyguları işlememize ya da anılarımızı sıralamaya ya da birleştirmeye yaradığını söylüyor. Kimi sadece rastgele bir nöron aktivitesi derken kimi de tehdit edici durumlara karşı bir prova oluşturur der.

Görünen o ki Freud’un teorisi hala en popüler olanı. Araştırmalar da onu destekleyecek nitelikte.

Tabii doğduğunuz yıl bile rüyalarınızı etkiliyor. Siyah-beyaz televizyon izliyorsanız örneğin rüyalarınızı da öyle görebilirsiniz ya da kültürel olarak ülkenizde hangi korkular hakimse, hangi konular güncelse onlarla ilgili rüyalar görüyorsunuz.

Negatif rüyaların kötüye işaret ettiğine dair bir kanı var ortada ama bunu yalanlıyor çalışmalar. Aslında kötü rüyaların pozitif etkileri var. Mesela bir tıp okulunda yapılan araştırmaya göre rüyasında gireceği sınavda problem çıktığını, soruları boş bıraktığını ya da sınava geç girdiğini gören tipler böyle rüyalar görmeyenlere göre daha iyi sınav geçirmişler. Yani bir dahaki sefere eğer kötü bir rüya görürseniz ona böyle boşa anlam yüklemeyin, muhtemelen beyniniz böyle bir olay gerçekleştiğinde hazırlıklı olmak için pratik yapıyordur. Tatbikat gibi bir nevi 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s