Sürekli özür dilemeyin

Bu yazı özür dilemeyi güç gösterisi haline getirmiş ve nadir özür dileyen insanlar için değil. Gün içerisinde sürekli özür dilemesi gerektiğini düşünenler ve hatta sıklıkla da bunu gerçekleştirenler için.

Kanadalı sosyolojist Maja Jovanovic diyor ki, gün içerisinde sürekli dilediğimiz özürler bizim olduğumuzdan küçük ve çekingen görünmemize yol açıyor. Bu da aslında bizim özgüvenimizi zedeliyor. Asistanı örneğin, pizzacıdan özür dilemiş geçenlerde geç kaldığı için. “Çok uzak yerde oturuyoruz, özür dilerim” diye.

Özür dilemeden de anlayışlı görünebiliriz diye öneriyor. Yani birine çarptıktan sonra illa özür dilemenize gerek yok “buyrun siz geçin”, “lütfen önden buyrun” gibi sözler söyleyebilirsiniz. Hatta yazı dilinde de bunu çok kullanmamak gerektiğinden bahsediyor. Google Chrome’da bir tane eklenti bile varmış gereksiz sarfedilen özürler konusunda uyaran. Yani biri size mesaj yazdığında “görmedim özür dilerim” yerine o an ne yaptığınıza ilişkin nedeni sunabilirsiniz: “görmedim araba kullanıyordum” gibi.

Özür dilemeyi teşekkür etmekle değiştirin. Örneğin bir buluşmaya geç mi kaldınız? Mazeretinizle birlikte özür dileyeceğinize, orada bekleyenlere bekledikleri için teşekkür edebilirsiniz. Bunun için etrafınızdakileri de uyarabilirsiniz diyor “benden şimdi niye özür diledin” diye.

Ayrıca özür dilemekle ilgili bir başka yazı da sıklıkla özür dilemenin psikolojik bir rahatsızlık olabileceğini söylüyor.

Yalnız sonuç olarak hiç özür dilemeyin demiyor bu yazılar.  Siz yine özür dileyin ama her küçük şeyde özür dilemeyi alışkanlık haline getirmeyin diyor.

Buyrunuz bu da Tedx konuşması:

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s