Neden ofiste çalışmak kötü bir fikir?

Kanmayın efendim öyle hamaklı, şeker kutulu, masa tenisli ofislere. Ne olursa olsun, çalışanların masa başında konsantre olamama oranı 2008’den bu yana yüzde 16 artmış. Odaklanabileceğim bir yer bulamıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 13 artmış. Kaynak.

İnsanların odaklanacağı bir yer olsun da o ofisin ne kadar oyuncaklı olduğu önemli değil. Hatta bakın şu yazı, açık ofislerin yönetimsel olarak yapılmış en ahmakça şey olduğunu ileri sürüyor.  İşte bu yüzden de neyi öneriyor bir sürü araştırma: “Uzaktan çalışmayı”

 

Uzaktan çalışmanın verimliliği artırdığına yönelik birçok araştırmadan gelin birkaçına bakalım:

1- Verimlilik / üretkenlik:

Yapılan bir araştırma çalışanların %65’inin uzaktan çalışmayla verimliliğini artırabileceğini %86’sı da yalnız çalışmayla en çok verimliliği elde edebileceğini söylüyor. Kaynak . Başka bir araştırma Harvard Business Review’da referans veriliyor. Evden çalışanlar çalışmayanlara oranla çok daha efektif.  Uzaktan çalışmanın verimliliği artırdığına dair daha fazla araştırma görmek istiyorum dediğinizi duyar gibiyim. Buyrun bu linkten alabilirsiniz.

2- Ekip çalışması

Uzaktan çalışmak daha çok iletişim kurmayı gerektirdiği için daha iyi bir ekip oluyorsunuz. Buyrun şu araştırma diyor ki, videoyla bağlanmak çok daha ekip çalışmasını artırıyor.

3- Varlık göstermek

Normalde birtakım mazeretlerle işe gelmeyenler aslında o gibi günlerde evden çalışacaklar. Hem dinlenecekler, hem çalışacaklar yani. Bu ne demek, e şirketler o zararı da aza indirgemiş oluyor.

4- Sirkülasyonu azaltıyor

Çünkü evden çalışma daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Yine araştırmalar diyor ki evden çalışanların işlerine bağlılık oranı daha yüksek. 2018’de yapılan bir çalışmaya göre millennial’ların %41’i birebir iletişim kurmaktansa elektronik cihazlar üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor. Yok işte, sevmiyorlar, n’apsınlar.

5- Maaş giderlerini azaltıyor

Hemen kızmayın ben demiyorum American Economic Review diyor. Ortalama bir işçi diyormuş ki, bırak beni evden çalışayım sen de kes benden %8. Yani böylece maaş anlaşmaları da bunu düşünerek yapılabilir. İK’lara duyrulur.

Daha biiir sürü yazı, onlarca araştırma var ama ben bunları seçtim.
Yani kısaca öyle hamaklara, janjanlı ofislere pek ihtiyaç yok verimli çalışmak için.
İnsanlar ofisten uzaklaşsalar yetiyor =)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s