İnsan etkileşimi artık bir lüks ürünü

Son zamanlarda en sık gördüğümüz şey tabii ki çevremizin ekranlarla çevrili olduğu. Ya da bir şekilde, robotikleştiği.

Ama işte bu yazı  diyor ki, fiziksel deneyim yalnızca maddi geliri az olanlar için azalıyor.  Ekranlarla çevirili olan hayatlar, maddi geliri daha düşük olanlar. Zenginler hala çocuklarının legolarla uğraşmasının, teknoloji olmayan okullarda okumalarının ve doğayla iç içe hayat sürmelerinin kısacası ekranlardan uzak bir hayat sürmenin peşinde. Ya da akıllı telefon kullanmamak, sosyal medyadan uzaklaşmak hep statü sembolü haline geldi. Yani buradan şöyle bir yere gelebilir miyiz peki: İnsanla etkileşim lüks haline mi geldi?

Luxury Institute CEO’su ( bu bir araştırma ve danışmanlık firmasıymış lüks ürünler üzerine) diyor ki, insan etkileşiminin lüks haline geldiği dönemler yaşıyoruz. Seyahat etmek, yemek yemek artık daha çok para harcanan şeyler. Eğitim, sağlık, her alanda artık deneyimleri insanı dahil ederek yapmak istiyorlar. Yani nasıl ki 80’ler o ara bilgisayar patlamasının olduğu ve evlerde bilgisayar olması bir güç ve varlık sembolüyken şu anda tam tersi.

Yapılan araştırmalar 2 saatten fazla ekranlar önünde duran çocukların düşünme ve dil testlerinden daha düşük puanlar aldığını ve hatta bazı çocuklarda cerebral kortexte incelmeye yol açtığını söylüyor. Ayrıca ipad üzerinden oynan sanal bloklar dizme yerine koyma vb gibi yetilerin gerçek hayatta o çocuğun onu yapabilme yetisini etkilemediğini de söylüyor. Ancak bütçesi kısıtlı okullarda sınıflarda yazılımlar oluyor. Öğretmenlerin olduğu okullar daha pahalı okullar. Silikon Vadisi’nde ya da, çocukların ekranlarla olan etkileşimi ancak kısıtlı zamanlarda oluyor. Eğitim de ekransız eğitimler üzerinden.

Yani şimdi bakımevlerindeki yaşlılar için avatar oluşturabilecekleri bir sistem geliştirmişler. Her kişinin kedi, köpek neyse bir avatarı var. Onunla ilgileniyor, sohbet ediyor. Araştırmalar da göstermiş ki, artık yaşlı insanlar daha az acile gidiyor, daha az yalnız hissediyor ve daha az hemşire ziyaretine ihtiyaç duyuyor. Şimdi böyle bir dünya da mevcut evet ama bu ekranlar mı daha değerli dersiniz yoksa gerçek bir insan mı?

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s