Gen Z: Uysal, terbiyeli ama depresif, stresli.

Gen Z ile ilgili konuşmaya başladığımıza göre biz millennial’lar bundan sonra biraz rahata ereceğiz galiba.

Yine verilerimiz Amerika’ya dayansa da dünya hakkında bir fikir vereceğini umuyorum bizlere.

Bu zamana kadar yapılan araştırmalar, Gen Z’nin (yani 95 sonrası doğanlar) daha az haz peşinde koştuğunu, daha yalnız olduğunu ve daha iyi davranış biçimlerine sahip olduğunu söylüyor. Buyrun şuradaki yazıda alkol,uyuşturucu kullanımlarından tutun da, davranışlarının ne denli iyi olduğuna dair verileri görebilirsiniz. Aslında biraz sıkıcılar da diye açıklamışlar. Nedenleri ise çeşitli şekilde açıklanıyor. Örneğin, aile yaşamlarının değişmesi olabilir bir neden. Ailelerinin onlar üzerindeki harcamaları ve ilgisi sayesinde daha uysal bireyler oldular. Aileleriyle olan iletişimleri daha kuvvetli. Ya da bir diğer neden okula, akademik çalışmalara kafa yormaya başlamaları olabilir. E sosyal medya sayesinde bir de evde kalma süreleri uzadı. Tabii bir yandan da arkadaşlık kurma yetilerinde azalma oldu.

Pew Research Center’ın son raporuna göre, 13-17 yaş aralığındaki gençler ne öyle erken hamileliği ne de alkole düşkünlüğü sorun ediyorlar. Sorun ettikleri şey, ruhsal sağlık. Yani yaşıtlarının endişe ve depresyondan muzdarip olduğunu düşünüyorlar.

Peki bu kadar yaygın bir stresin nedeni ne olabilir? Cevaplardan biri, sosyal medya. Kendilerini hem daha izole hissettiklerinden hem de yaşıtları tarafından işkenceye maruz kalmalarından dolayı olabilir.  Zorbalık, en başat problemlerden bir tanesi. Diğer bir yanıt ise, akademik kaygılar. Kendilerinden önceki nesil gibi öyle içelim falandan ziyade kafayı yüksek not almaya takmışlar. Son bir yanıt ise, tabii ki bu endişe ve depresyon halinin aslında tüm yaşlarda yaygın olması. Neredeyse her beş insandan biri şu an ruhsal bir sıkıntıyla yaşıyor. Sağlık bütçesinin bir kısmını burası için harcasalar bile, gençlere bunun bir katkısı olur mu bilinmez.

Kaynak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s