Büyüdük ama yetişkin olduk mu?

Hayatını dış kaynaklar kullanarak devam ettiren yeni nesle bir soru: Kendiniz için hiçbir şey yapmazken gerçekten yetişkin olmuş sayılır mısınız? Bu sorunun kaynağı yazı şurada.

Nedir yetişkinlik? Yani tam olarak ne zaman “yetişkin oldum” diyebiliyoruz? Birçok rivayet var ama en çok ilgi göreni hayatınızın kontrolünü elinize aldığınızda ve bir ebeveyne daha fazla ihtiyaç duymadığınızda.

Öyle zamanlardayız ki, bir ihtiyacımız olduğunda, ona oturduğumuz yerden ulaşabiliyoruz. Hatta neye ihtiyacımız olduğunu düşünmemize bile fırsat bırakmayacak algoritmalar sunuyorlar bize. Biten her şeyin yerine yenisi geliyor. En çok ihtiyacımız olan ne ise o tespit ediliyor belirli aralıklarda geliyor. Yaşasın dış kaynaklar! Çamaşır mı yıkanacak hemen bir dış kaynak sizin için bunu yapıyor, Uber sizi istediğiniz yere götürüyor. Karar vermenize bile gerek yok artık sizin yerinize ne yemenize karar verecek uygulamalar da var.

E hani yetişkinlik? Aslında bir dönem birileri için temel ihtiyaç olan aktiviteler, mesela market alışverişine çıkmak gibi, şu an bir deneyim/hobi gibi. Haliyle şu ara, hangi bilgi ve becerinin kesinlikle gerekli olduğu, hangilerinin opsiyonel olduğu konusunda bir belirsizlik var. E eğer neyin bağımsızlık sayıldığını bilemezseniz, ya da bilir de onu yapamayacak seviyedeyseniz, gerçekten yetişkin olmuş sayılır mısınız?

Zamanın önemini kavrayan, her bir ana performans gözüyle bakan nesil için, yemek yapmak, postaneye gitmek gibi kavramları değiştirmek ve bunları bir işe dönüştürmek kaçınılmaz. “Kolaylık, bizim neslimiz için en önemli üründür” diyor bir komedyen. Tabii ki, her kolaylık birlikte maddi külfetini de getiriyor. Yine de her şeye rağmen, iç çamaşırı ya da çoraplarını yıkamak yerine yenilerini sipariş etmeyi tercih eden bir nesil yetişti. Yeni normal bu olmuşken, eğer hala hazır bezler yerine bebeğinizin bezini kendiniz yıkıyor ona özel bez yapıyorsanız bu bir duruş olarak görülüyor. Çünkü dediğim gibi normal değişti. Artık kendinizi dış kaynaklara emanet edebilirsiniz.

Tüm bunlar olup biterken yetenek olarak daha az şeyi yapabiliyor hale geliyoruz. Ama bu bizim yetişkinliğimizden alıyor mu? Sanmam. Büyümemek zaten bir opsiyon değil. Yetişkin olmak ise, anlam değiştiriyor, hepsi bu.  Artık yetişkinlik şu an Amazon’dan diş ipi sipariş etmeyi, ne yiyeceğine başkalarının karar vermesini de içeriyor. Bu kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s