Anne olan bir kadının beyninde ne olur?

Anne olmak, yaşadığın evde yeni bir odayı keşfetmek gibi” demiş Sarah Walker.

Bu yazı da bu sözün doğruluğunu kanıtlarcasına her şeyin değiştiğinden bahsediyor.

Bir kadında anne olduktan sonraki değişimlerin çoğu aslında nörolojik. Bir kadın doğum yapmasa bile hamilelik beyin yapısını kontrol ediyor. Yeni anne olmuş kadınlar gözlemlendiğinde, kadının davranışlarıyla onun refrontal korteksinde, orta beyininde, parietal loblarında ve diğer yerlerde olanların bağlantılı olduğu anlaşılıyor. Tüm bu değişiklikler bir kadını anne olmaya hazırlıyor.

Anne beyninin haritasını çıkarmak, çoğu annenin neden anksiyeteyi ve depresyonu deneyimlediğini anlamamıza  da yardımcı oluyor. Annenin kontrol edemediği “Bebek nefes alıyor mu?”, “Doydu mu?” gibi düşünceler tamamen beyinde gerçekleşen değişimlerle ilgili yani.

Araştırmacı Pilyoung Kim diyor ki:

Yeni annelerde, beyin bölgelerinin çoğunda değişiklikler var. Duyguların düzenlenmesi ve empati ile ilgili bölgelerle ilgili olan beyin bölgelerinde büyüme gerçekleşiyor. Bu bölgenin de büyük ölçüde obsesif-kompulsif davranışlarla ilgili olabileceğini düşünüyorum. Doğum sonrası dönemde hayvanlar ve insanlarda kendi çocuklarına bakmaya dair muazzam bir istek var.

Bir diğer ilginç bölüm ise amigdala. Doğum yaptıktan sonra amigdala aktiviteleri gelişmeye başlıyor ve bu gelişme araştırmacılara göre yeni annenin davranışlarıyla bağlantılı. Gelişmiş amigdala anneyi bebeğin ihtiyaçlarına karşı aşırı duyarlı yapıyor. Sadece bebeğine bakarak, annenin beynindeki ödül merkezi harekete geçebiliyor. Tüm bu değişiklikler aslında annenin kendi çocuğuna bakması için onu motive ederken bir yandan da duygusal halini tamponlamaya yardımcı oluyor.

En sevdiğimiz hormon oksitosin, kadınlar bebeklerine baktıklarında, bebeklerinin ağlamalarını duyduklarında ya da bebeklerine sıkı sıkıya sarıldığında artıyor. Emzirme döneminde oksitosin artışı, araştırmacıların neden emziren annelerin bebeklerinin seslerine karşı emzirmeyen annelerden daha duyarlı olduğunu açıklayabilir.

Ebeveyn olmak, en azından beyin seviyesinde, aşık olmaya benziyor. Yeni doğmuş bebekleriyle tanışan ebeveynlerin duygularını bu şekilde tanımlayabiliriz. Yapılan araştırmalar, ilk birkaç ay yaşanan o “aşık olma” hissinin partnerler arasında olanla benzer özellikler taşıdığını söylüyor.

The neural correlates of maternal and romantic love, 2003 (University College London)

Kısaca annelik, bir kadının beynindeki gizli bir alanın keşfi gibi.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s