Başarı ve mutluluğa dair reçete

Mutluluğa dair şu kadar yazı okuyorsam, o yazıların içinde mutlaka geçen 2 konu var. Biri, şu yazıda yazdığım 75.000 doların mutluluk eşiği olması. Yani yıllık 75.000 dolara kadar para sizi mutlu ediyor ama sonrasında kazandığınızın mutluluğa bir etkisi yok konusu. İkinci konu da, Harvard’da 79 yılda 724 erkek üzerinde yapılan mutluluk araştırması sonuçları.

Bu yazıda ikincisini yazmak istedim ki, hepimiz bilelim.
Aşağıya konuyla ilgili olan TED konuşmasını bırakıyorum. Zaten Google’da mutluluğa dair bir reçete arıyorsanız, mutlaka tavsiye olarak karşınıza çıkacaktır.

Genelde toplum iyi bir hayat yaşamanın çalışkan ya da zengin olmaktan geçtiğini söyler bize. Ama aslında 79 yılda 724 erkek üzerinde yapılan araştırma bambaşka şeyler söylüyor. (Feministler kızacak şimdi neden erkekler araştırılmış diye, e doğru)

Araştırmada önce erkekleri iki gruba ayırıyorlar. Biri Harvard’a gidenler, diğeri de Boston’ın en fakir çevrelerinde yaşayanlar olarak. Bu erkekler, zaman boyu takip ediliyorlar. Ta ki yaşlanana kadar. 1938 yılından itibaren işleri, hayatları, sağlıkları gibi bir sürü konu hakkında araştırmacılar kendilerine sorular soruyor. Acaba insanlara mutlu ve tatmin olmuş bir hayat yaşadığını düşündüren şey, ün mü, varlık mı, sosyal sınıf mı, IQ mu, genler mi bunu anlamaya çalışıyorlar.

Fakat görüyorlar ki hiçbir varsayım doğru değil. Robert Waldinger, bu çalışmanın direktörlerinden, o ünlü TED konuşmasında açıklıyor: Zengin bir hayat, aileyle, arkadaşlarla ve çevreyle olan yakın ilişkilerde yatıyor.

Sosyal ilişkiler bizim için iyidir, yalnızlık öldürür

Yalnızlığı toksik olarak nitelendiren Waldinger, sosyal bağlantıların insanları daha mutlu ve fiziksel olarak daha sağlıklı yaptığını söylüyor. Yani sosyal ilişkileri iyi olan kişiler aynı zamanda daha uzun da yaşıyor. Toplumdan daha izole bir hayat sürenler, daha az mutlular ve genelde orta yaşlarda sağlıklı olma dereceleri de düşüyor. Zaten yalnız olmayanlardan daha az yaşıyorlar. Buradan konuyu, ofis dışı çalışmaya bağlayabilirsiniz tabii.

Yakın ilişkilerin kalitesi önemlidir  

Çatışmalı ilişkilerden kaçınmak gerekiyor. İçinde çatışma barındıran evlilikler örneğin sağlığa da zarar veriyor, hem de boşanmaktan daha fazla. Fakat tam zıddı olan daha sıcak evliliklerse bizleri koruyor. Bu adamların 50 yaşına geldiklerinde, nasıl yaşlandıklarına dair datalarda kolesterol seviyeleri ön plana çıkmıyor, ne kadar sağlıklı ilişkileri olup olmadığı çıkıyor. Yani 80 yaşında en sağlıklı olanlar aslında 50 yaşlarında en sağlıklı ilişkileri kuranlar oluyor.

İyi ilişkiler sadece vücudumuzu değil beynimizi de korur

Araştırmaya göre 80’lerinde bir ilişkiye bağlı olmak koruyucu özellik taşıyor.  Mesela daha iyi ilişkiler içinde olanların hafızaları daha sağlam. Sadece hafıza olarak bakmayın diyor Waldinger, “İyi bir hayat, iyi ilişkilerle kurulur.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s