Daha mutlu çalışmak ister misiniz?

Tabii ki istersiniz. Çalışırken küçük şeylerin bizi mutlu edip etmediğini genelde sorgulamayız. Ama aslında sorgulamamız gereken şeyler tam da onlar. İş ile bağ kurmayı güçlendiren şeyler, aslında küçük şeyler.

Bir araştırmaya göre, zamanlarının yaklaşık yüzde 20’sini “en anlamlı buldukları işi” yapmakla geçiren hekimlerin tükenmişlik için çok daha düşük bir risk altında olduğu söyleniyor.  Zamanının yüzde 50’sini yine anlamlı bulduğu işleri yaparak geçirenlerin de tükenmişlik riski yüzde 20 ile hemen hemen aynı. Yani iyi haber şu ki, işinizle ilgili her şeyi değiştirmenize gerek yok. Yüzde 20’lik bir alan bıraksanıza kendinize, yeterli.

Cisco’da liderlik başkan yardımcısı ve “Nine Lies About Work” kitabının ortak yazarı Ashley Goodall, “İşlerinde gelişen insanlara baktığınızda, o kişilerin o işleri bulmadıklarını fark edersiniz, çünkü o işleri onlar yapmışlardır.” diyor.

Her yerde “sevdiğiniz işi bulduysanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız” yazan yazılar okuruz. Fakat aslında bu pek doğru değil. Çünkü sevdiği işi bulmaz genelde insanlar, buldukları işleri sevdikleri iş haline çevirirler. İşinde mutlu olan insanlara bir bakın, o kişilerin o işi bulmadıklarını, zamanla o işi dönüştürdüğünü görürüz.

İşi dönüştürmek tabii ki kolay bir iş değil. Fakat bunun için bir yerden başlamak gerekiyor.

Tüm hafta boyunca yanınızda bir not defteri taşıyın. Sayfanın ortasından aşağıya bir çizgi çekin. Bir tarafa “sevdiğim” diğer tarafa “nefret ettiğim” yazın. Ne kadar küçük olursa olsun, ne yaparsanız size ne hissettirdiyse bu kolonlardan doğru olan yerlere yazın. O iş sizi heyecanlandırdı mı, o işi dört gözle mi beklediniz, o işi yaparken zaman elinizden uçup gitti mi, ya da ertelediniz mi yaparken, tükendiniz mi?

Biraz aptalca görünse de gerçekten işe yarıyor. Sizi neyin mutlu ettiğini, neyin peşinden koşmanız gerektiğini ve en enerjik, yaratıcı, canlı olduğunuz anları anlamanıza yardımcı oluyor. Bu tabii ki sadece bir başlangıç noktası. Bunu yaptınız ve hemen mutlu olmaya başlayacaksınız diye bir şey yok şüphesiz. Fakat bu egzersiz, zamanınızı ve enerjinizi sizi heyecanlandıran şeylere nasıl odaklayabilirsiniz konusunda size bir yol haritası çizmiş olacak.

Yapmaktan nefret ettiğiniz şeylerde daha iyi olmaya çalışmak ve iyi olmadığınızı bilmek yerine, sorunu yeniden gözden geçirin ve size enerji veren ve daha iyi olduğunuza daha fazla şey yapmaya çalışın. Kimse size bu şeylerin ne olduğunu söylemeyecek çünkü, onları siz bulacaksınız.  Onları keşfetmek de sizin için bir hayli dönüştürücü olabilir.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s