Yeni bir alışkanlık edinmek için 3 adım

Gün geçmiyor ki Stanford, Yale ya da Harvard’dan bir hocamız çıkıp yeni bir şeyden bahsetmesin. Bu kez Stanford Üniversitesi araştırmacı psikolog bir beyden geliyor araştırma. Diyor ki, yeni bir alışkanlık geliştirmek istiyorsanız bunun için sadece 3 adımı takip etmeniz gerekir. Bunun ne olduğundan bahsedeceğim ama kısaca bizi yeni bir alışkanlık geliştirmekten neyin alıkoyduğunu söylemekte fayda var.

Bir alışkanlık değiştirmek istediğimiz zaman bunu birden yapmak istiyoruz. Ama bu yanlış. Çünkü o kadar kolay bir şey değil yeni bir alışkanlık edinmek. Onun yerine küçük değişiklikler yaparak bir değişikliğe gitmek lazım.

B.J Fogg, kendi adıyla sunduğu Fogg yönteminde 3 adımdan bahseder:

  • İstenen çıktıyı belirlemek: İş yerinde daha az mı stres hissetmek istiyorsunuz? Yoksa kilo mu vermek istiyorsunuz?
  • “Küçük alışkanlık” denen kolayca yapılabilen davranış biçimlerini belirlemek: Örneğin küçük bir koşuya çıkmak öncesinde. Ya da spor salonuna gitmektense köpeği yürüyüşe çıkarmak gibi.
  • Bir tetikleyici bulmak: Daha önceden alışkanlık olarak yaptığınız ama onu değiştirmek istediğiniz bir şey. Örneğin, kahve makinesinin yanına bir elma koymak gibi.

Bu 3 adımı “Tiny Habits Program” adıyla online bir hale de taşımış. Siz de linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Buradan insanların hedeflerine göre 5 günlük bir programla onlara yardımcı oluyor.

Önce çok küçük bir alışkanlık edineceksiniz, sonra bunun için kendinizi tebrik edeceksiniz sonra bir de bakmışsınız bu alışkanlığınızı bir tık daha büyütmüşsünüz. Yani ne de olsa yapamıyorumlardan, başarısız olmaklardan çıkıp başarılı olmaya evrileceğiniz bir yöntem.

Denemeye değer. Ben kaydoldum 27’si haftası için. Bakalım.

 

Kaynak

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s