İşinizden ayrılın!

Herkese demiyoruz tabii bunu. 20’lerindeki gençlere söylüyoruz: Ayrılın. Girdiğiniz işleri birer laboratuvar ortamı görüp her birinde deneyim edinip ayrılın.

Kariyerine ilk defa başlayanlar için aslında iki tane yaklaşım var temel olarak. Biri, bir iş buldun mu orada iyice o işin kompetanı olana kadar kalmalısın. Öyle hemen o işten o işe atlamak yok. Bir diğeri de bir yere öyle takılı kalma, daha iyisini bulabilirsin, çok uzun süre kalmadan ayrıl.

Yapılan bir araştırmaya göre, ikinci yaklaşım doğru.

Araştırmayı yapan hocalardan biri diyor ki “Kariyerlerinin ilk zamanlarında daha sıklıkla iş değiştirenler orta dönemde daha yüksek maaş ve gelire sahip olma eğilimindeler. Sıklıkla iş değiştirmek daha yüksek gelirle doğru orantılıdır çünkü insanlar kendilerine daha uygun işler buluyorlar hatta yapmak için doğdukları şeyleri bulabiliyorlar.”

Gençlerin daha fazla işsiz olduğunu gözlemlediğimiz doğru. Ancak bunun nedeni gençlerin sıfırdan başladıkları için daha zor iş bulmaları vs değil. Daha sıklıkla işten ayrılmaları.

Aslında gençler 70’li, 80’li yıllarda da kolayca işlerinden ayrılıyorlardı. Fakat geçmişten farkları şu ki, artık bir işten ayrıldıklarında tamamen bambaşka işlere doğru yöneliyorlar. Yani eğer genç birini işe alıyorsanız ve şirketinizden ayrılmasından korkuyorsanız muhtemelen bu korkunuz doğru. Ama bilin ki, o kişi gittikten sonra bambaşka bir şeyi deneyimleyecek.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s