Çalışan annelerin çocukları da mutlu!

Hemen hemen her hamile olup çalışan kadının soru işaretidir doğum izni bitince işe dönme konusu. Hem maddi sebeplerden ötürü hem de annelikten doğan suçluluk hissiyle. “Acaba çocuktan ayrı geçirilen zamanlar onu yetişkin olduğunda da etkileyecek mi?”

Herkesin içi rahatlayabilir. İmdadımıza yine bir Harvard’lı araştırmacı yetişiyor. Çalışan annelerin çocuklarıyla, evde duran annelerin çocuklarının mutlulukları üzerine bir araştırma yapıyor. Ve sonuca göre, çalışan annelerin çocukları da evde duran annelerin çocukları kadar mutlu yetişiyor. Yani çalışan bir anne olup olmadığınız çocuğunuzun en sonunda erişeceği mutluluğun bir belirleyicisi değil.

Bu araştırmayı yapan hanımefendi Kathleen McGinn, Harvard Business School hocası, 10 yıl süren, 29 ülkede gerçekleştirilen 100.000 kadın ve erkeğin cevapladığı bir anketle daha geniş bir araştırma yapıyor aslında. Konusu, çalışan annelerin çocuklarının bundan nasıl etkilendiği. Bu mutluluk sonucu da o büyük araştırmanın bir parçası.

2015 yılında bu araştırmanın ilk dalgasının sonuçlarını açıklamış.  Hemen oradan da küçük iki bilgi: Çalışan annelerin kız çocukları evde duran annelerin kız çocuklarına nazaran yetişkin olduklarında daha fazla para kazanıyorlarmış. Erkeklere gelirsek, çalışan annelerin erkek çocukları cinsiyet eşitliğine daha fazla inanan bireyler oluyormuş.

Buyrun kaynak.

Çalışan annelerin çocukları da mutlu!” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s