Hiçbir şey yapmamak için taktikler

“Bu kadar meşgul olmayı bırakın ve hiçbir şey yapmayın. Bize güvenin.” diye başlıyor NYT makalesi.

Çok meşgulüm çılgınlığından kopmanın bir yolu var: Hiçbir şey yapmamak. Ya da Hollandalıların dediği gibi: Niksen. Aslında uyuduğumuzda bile bir şeyler yaptığımız düşünülürse, hiçbir şey yapmamak ne demek tam olarak tanımlaması güç. Bir psikolog, “niksen”i motoru çalışan ama hiçbir yere gitmeyen bir arabayla ilişkilendiriyor. Diğer bir psikolog “yapmamız gereken şeyleri yapmadığımız zamanlardır” diye tanımlıyor. “Çünkü muhtemelen motive olmadığımız için yapmak istemiyoruzdur. Onun yerine, bir şey yapmayız.”

Pratikte “niksen” fikri bilinçli olarak, belirlenen zaman ve enerjiyle camdan bakmak ya da öylesine hareketsiz bir şekilde oturmak demek. Siz bu aktivitelere tembellik diyenlere aldırmayın lütfen. Onların pek bir şey bildikleri yok.

Her ne kadar kültürümüz öylesine oturmayı iyi bir şeymiş gibi sunmasa da, hem akıl sağlığımız hem iyi hissetmemiz hem de üretimimiz için çokça faydası var. Ama maalesef teknoloji her şeyi daha da zorlaştırıyor. Elimizdeki telefonlar yüzünden her şeyden kopmak çok daha güç. Problem şu ki, sürekli üretmeyi kovaladığımız için gerçek aralar vermeyi reddediyoruz.

Ms. Mann’ın araştırmasına göre, gün içinde kurduğumuz düşler, “daydreaming” dediğimiz olay bizi daha yaratıcı, problem çözmede daha iyi ve yaratıcı fikirler geliştirmede daha iyi yapıyor. Bu sebeple tam bir aylaklık gerekli.

Bir başka psikolog, Guttridge, kendimize odaklanmanın zihinsel ve fiziksel faydalarını kaçırdığımızı söylüyor. “Şimdi insanlar yemeklerini bilgisayar başına getiriyorlar ve masalarında yiyorlar bu iğrenç bir şey. Viktoryen fabrikalarında bile aralar vardı. Çıkıp biraz gezin, uzaklaşın kendinize bir kahve alın.” Ben demiyorum uzmanlar diyor.

Ara vererek çalışmak demek daha çok çalışmak anlamına gelmiyor. Bunu da “REST: Why You Get More Done When You Work Less” kitabının yazarı söylüyor. Charles Dickens, Gabriel García Márquez, ve Charles Darwin gibi dehaların günde 5 saat ya da daha az çalıştığını iddia ediyor. Yani az çalışarak daha fazla iş yapabilirsiniz, eğer yeterince kendinize boş zaman ayırırsanız.

Şu hayatta filmleri hızlı geçerek izleyen CEO’lar var diyor yazıda. Tamam filmi anlıyor ama o sinema izleme deneyiminin hepsini kaçırıyor. Yazık…

Niksen aynı zamanda problem çözmeye yardım ediyor. “Sizi zihninizin dışına çıkarıyor ve olayları bir süre sonra daha net görmeye başlıyorsunuz.”

İşleri bitirmeye odaklı bir kültürde bunu yapmak zor olsa da işte birkaç taktik:

Hiçbir şey yapmamak için zaman ayırın ve bunu o amaçla yapın.

En üretken ve yaratıcı olduğunuz zamanları saptayın sonrasında ise zihninizin ne zaman kendini kapattığını ve bazı işleri sırf yapmak için yaptığınızı gözlemleyin. İşte tam da o zamanlar bir ara vermenizin zamanı gelmiş demektir. Sizin için önemli olan ve size zevk veren işleri önceliklendirin, mümkünse diğer tüm işleri outsource edin. Böylece birçok zamanınınız kalacaktır. Bir de bazı fırsatların tadını çıkarın, mesela sırada beklerken ya da otobüs beklerkenki zamanlar.

Meşguliyet kültürüne karşı durun

Eğer hiçbir şey yapmıyorsanız, gerçekten yapmayın. Mesela birisi size ne yapıyorsun diye sorduğunda ona hiçbir şey yanıtını verebilirsiniz. Hiçbir şey yapmama konusunda suçlu hissetmeyin. Unutmayın niksen bir tembellik işareti değil, önemli bir yaşam yetisidir.

Çevrenizi yeniden organize edin

Çevrenizin ne kadar boş vaktiniz olduğu konusunda önemli etkisi vardır. Mesela sizi bölen araçları kendinizden uzakta tutun ve niksen dostu bir yer haline getirin evinizi. Belki yumuşak bir koltuk, bir battaniye… TV yerine daha belki pencereyi koymak gibi. Çünkü tüm bunlar gözünüzün önünde olursa, onları kullanırsınız.

Alışılmışın dışına çıkın

Biraz daha alışılmışın dışına çıkıp arkadaşlarınızla sıkılma partileri düzenleyebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s