Amerikan evlerindeki yeni çılgınlık

Çok yorum yapmaktan kaçınıyorum ama okuduklarım karşısında gerçekten şaşkınlığa düştüm. Amerikan aileleri yavaş yavaş anormalleşmeye başlamış, kısaca bunu söyleyebilirim.

Makale, evlerde artık Slack, Trello ve Asana gibi proje yönetimi programlarının kullanılmaya başlandığını anlatıyor. Anneler çocuklarının ödevlerini yapıp yapmadığını oradan kontrol ediyor, karı koca ise aralarındaki iş bölümünü yine o program üzerinden takip edebiliyor. Bana çok anormal geldi ama yaşayanlar bunu çok normal bir şey olarak anlatıyor. Bana kalırsa inanılmaz.

Tonya Parker mesela, bir yıl önce, çocukları için Trello (web tabanlı bir proje yönetim programı) kuruyor. 9-18 yaşları arasında değişen 4 tane çocuk da yapması gereken işleri, alışverişleri ve ev ödevlerini oraya yazıyorlar. Tonya Hanım’ın 15 yaşındaki kızı mesela “hangi ödevleri yapmam gerektiğini, nerede olmam gerektiğini ve neler almam gerektiğini oraya yazıyorum her gün” diyor.

Tonya Hanım’a sorsanız, bana Trello’yu Allah gönderdi valla diyor. Çocuklarına teker teker ödevlerini vs sormak yerine, baktınız mı yapacaklarınıza diye soruyormuş.

2015 yılında Pew Research Center araştırması diyor ki üniversite derecesi olan ebeveynlerin %65’i iş ve aile yaşantılarını dengelemekte güçlük çekiyor. Bu proje yönetimi programları da tam olarak onlar için bir iletişim aracı olmuş aslında. Diğer bir değişle, bazı evler artık ofis gibi idare ediliyor.

Bir diğer 3 çocuk annesi Google takvimini kullanıyormuş çocuklarının zamanlarını ve ödevlerini ayarlamak için. Bir başka anne, Trello kullandıklarını ve sonra da bir de her Pazar günü aile toplantıları yaptıklarını söylüyor. O toplantılarda, haftalık hedefleri, yapılacakları ve önlerindeki etkinlikleri gözden geçiriyorlarmış. Korkunç geliyor kulağa.

Bir başka aile daha da ilginç. Brown Üniversitesi’nde ekonomist olan Emily Hanım, Asana kurmuş evinde bebek beklerken. Çünkü bebek olduktan sonra uğraşmaları gereken çok fazla şey varmış. Eşi de sonra bu deliliğe katılmış ve -bence burası çok önemli- çocuğu uyutma, çocukla ilgilenme gibi işleri oradan yönetiyorlarmış. Emily Hanım diyor ki, sanki iş gibi bir yaklaşımla yaklaşmaya başladık eve diyor. Şöyle mesajlar gönderiyorlarmış: “Daha önce konuştuğumuz gibi, yaz boyunca çocukları tenis kampına kaydetmeye karar verdik. Eğer bu konuda herhangi bir bilgiye ihtiyacın olursa, lütfen haber ver.”

Asana’nın başındaki adam Joshua Zerkel, valla o da şaşkın. İş dışında şeylerde de kullanıyormuş diye.

Kimi işleri düzenlemekte yardımcı olduğu için yararlı buluyor, kimi eşine bak ben neler yaptım demenin bir yolu olduğunu söylüyor, kimi her şeye yetişmek günlük hayatta bu kadar zorken onu kolaylaştırıyor diyor. Birileri gerçekten böyle hayatlar yaşıyor.

Kimi de bunu deniyor ama yapamıyor. Birkaç ay Slack kullandıktan sonra vazgeçen bir abimiz, sonunda diyor ki “bu yazılımların optimize edemeyeceği şeyler de var… Mesela aileyle kaliteli zaman geçirme ve çocukların tüm duygularını hissetmelerini sağlama. Ben şu an bunlara odaklanıyorum.” Helal sana koca yürekli adam…..

Kaynak

Amerikan evlerindeki yeni çılgınlık” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s