Erteleme mi korku mu?

Yapmanız gereken bir iş var ve siz bunu sürekli erteliyor musunuz? Böyle hissettiğinizde kendinize şu soruyu sorun: O işi ertelemenizin nedeni acaba o işle ilgili bir şeylerin sizi korkutması olabilir mi? Çok yüksek ihtimal yanıtınız evet olacaktır.

Psikoloji doktorasını yapmış Alice Boyes diyor ki “Bazen bazı şeylerin sizi korkuttuğunu ve bu sebeple yapmak istemediğinizi anlarsınız. Örneğin hoşlandığınız birine çıkma teklif etmek gibi. Ama bazen de korkunuz o kadar net değildir ve yapmanız gereken şeyden sizi alıkoyanın o olduğunu anlamazsınız.

İşte korktuğunuz için ertelediğinizi gösteren birtakım işaretler:

1-Gecikmeniz için başka birini suçlarsınız

Bu en temelde, birilerinin sizi bir iş yaparken bölmesi ve sizin buna sürekli müsaade etmeniz en sonunda da kendi gecikmenize bahane olarak bunu öne sürmeniz. Aslında korkunuzu başkasıyla maskeliyorsunuz.

2-Bunu daha önce de yapmıştınız ama şimdi bir şeyler değişti.

Bazen daha önce onlarca kez yaptığınız bir iş size korkutucu gelebilir. Nedeni, durumun, şartların her zamanki gibi olmamasıdır. Dolayısıyla bu işi daha önce yaptığınızı düşündüğünüz için siz, şartları göz ardı edip erteleme korkunuzu anlayamazsınız.

3- Her haliyle mükemmel bir iş ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz

Bazen mükemmeliyetçilik, korkunun şekil değiştirmiş hali olarak çıkar karşımıza. Eğer bir şeyi olabildiğince mümkün yapmak istiyorsanız kendinize şu soruyu sorun, bu kadar mükemmeliyetçilik bunun için gerekli mi? Ya da onun yerine acaba işi yapmaktan sizi alıkoyan bir gerginliğiniz olabilir mi?

Farkındalık ilk adım

Aslında şablon belli. İlk adım öncelikle bir durup sonra da gerçekten ne olup bittiğini kendinize sormanız. Çünkü eğer bir problemi gerginlikle/korkuyla ilişkilendirirseniz yani bunu fark ederseniz, o zaman ona uygun yönetme stratejileri uygularsınız. Ayrıca bir şeyin adını koymak korkunun derecesini de azaltıyor. Çünkü onu hislerinizden ayrı bir yere, beyninizde düşünce ve mantığın olduğu bir yere koyuyorsunuz.

Öz şefkat ise ikinci adım

Ertelemenizin nedeninin korku kaynaklı olduğunu çözdükten sonra yapmanız gereken şey konu hakkında düşünce şeklinizi ve kendinizle konuşma şeklinizi değiştirmek. Kendinizi yapamıyorsunuz diye azarlamanız mesela, size yardımcı olmayacaktır. Korkan bir çocuğu düşünün. Onu korkusunu aşabilmesi için rahatlatmaya, kibarca cesaretlendirmeye çalışırsınız değil mi ? Siz de kendinize öyle davranın, sabırlı ve aceleye getirmeden.

Bu kadar çok küçük farkındalıklar bile ertelemenin üstesinden gelmenize ve işleri halletmenize yardımcı olacak.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s