“…ve sonsuza dek mutlu yaşadılar” neden artık cool değil?

Oscar alamasa da son zamanlarda bizleri etkileyen bir filmdi “La La Land”. Hepimizin filmin sonuyla ilgili bir fikri vardı kuşkusuz. Hepimiz şunda hemfikirdik ama, alışık olduğumuz sonlara benzemiyordu.

Ruh eşi konusunu en iyi irdeleyen filmlerden biri aslında La La Land. Özellikle son zamanlarda The Good Place, Crazy Ex-Girlfriend ya da Master of None gibi yapımlarda da bu sorgulamaları görüyoruz. Yani artık ruh eşi konusunun şaka olarak ele alınması noktasına ulaşmış durumdayız.

Meg Ryan ve Tom Hanks birbirlerini bulmazdan önce aslında antik Yunan’da işlenmişti şu ruh eşi konusu. Artistophanes mesela, insanların aslında doğarken dört kol, dört bacak ve iki yüzlü tek bir kafayla doğduklarını ama kibirli oldukları için Zeus’un onları ikiye ayırarak cezalandırdığını anlatılır. Efsaneye göre, o günden sonra da insan hep diğer yarısını arar.

Onlarca yıldır Hollywood’un bizlere tam olarak pompaladığı da bu.

Sosyolog Eric Klinenberg diyor ki “insanlar imkansız mükemmeli arıyorlar” Kitabında şöyle yazıyor “Bundan yüz yıl önce insanlar mahallelerindeki düzgün bir insanı bulurlardı, aileleri tanışırdı ve herhangi bir katil vs yoksa çift evlenir ve çocuk sahibi olurdu.” Buralardan bu kadar yüksek beklentilerle dolmaya nasıl geldik?

Son zamanlarda işte bahsettiğim yapımlar; kafamızdaki mükemmel kişiyi bulamasak da bunun aslında normal olduğunu söylemeye çalışıyor bize. Biraz da, eğer ruh eşini bulmak istiyorsan birden kucağına düşmesini ya da seni birden tamamlayacağını bekleme diyorlar.

Tüm bunları da düşününce ilişkilere dair şöyle çıkarımlar edinebiliyoruz. 2014 yılında yapılmış bir araştırmaya göre, birbirlerinin kaderinde olduğunu düşünen çiftlerden ziyade, birbirleriyle bir yolculukta olduğunu düşünen çiftlerin daha mutlu olduğu görülüyor. Yani sinematik bir anda ruh eşinizi bulacak ve birden birbirinizin ruh eşi olmayacaksınız. Böyle bir şey beklemeyin. Ruhların birbirine geçmesi kendi kendine bir süreç. Crazy ex-girlfriend’in yaratıcılarından McKenna diyor “Başka birinin ruhuna katılmadan önce en iyisi sizin kendi kaderinizi/ruhunuzu tanımanız”

Kaynak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s