Terapi jenerasyonu

Gün geçmiyor ki uydurulmuş bir jenerasyon adı daha duymayalım. Buyrun yenisi: “terapi jenerasyonu

The New York Times’taki şu yazı, son zamanlarda Instagram’da sıklıkla görmeye başladığımız “terapistleri” konu edinmiş. Dikkatimi çekmesinin nedeni nasıl da hepimizin hemen hemen aynı anda böyle hesaplara ihtiyacımız olduğunu fark etmesi.

Wellness endüstrisinin çıkış yaptığı zamanları yaşıyoruz. Kitabevlerine gidiyoruz raflardaki bestseller kitaplar nasıl psikolojik olarak daha sağlıklı olabiliriz üzerine çoklukla. Yoga dersleri, meditasyon atölyeleri artık adım başı. Kendinle ilgilenmek, terapiye gitmek, pozitif düşünmek kısaca zihinsel olarak sağlıklı kalmak artık yeni görevlerimiz. Etrafımızı çevreleyen bu trendin yansıması sosyal medya üzerinde de görülüyor tabii ki.

Türkiye’de henüz yaygınlaştı mı böyle hesaplar bilmiyorum ama Avrupa ve Amerika’da sıklıkla karşımıza çıkıyor. @thefatsextherapist@nedratawwab and @the.holistic.psychologist gibi hesaplar, aslında terapiye gittiğinizde terapi anındaki “evet ya, tam olarak böyle” anlarını toparlıyorlar. En güzel yanı da karşılığında herhangi bir para vermiyoruz.

33 yaşındaki Ms. Olivera, @lisaoliveratherapy hesabını açtığında, bu kadar Instagram terapistleri yoktu diyor ve çok fazla insanın böylesine ilgi göstermesini beklemediğini söylüyor.

Bu hesapların sahibi olan terapistler hesaplarının terapi yerine konmaması gerektiğini söylese de yine de insanların kendilerini iyileştirmesi için yardımcı olacaklarını da ekliyorlar.

Peki insanlar ne düşünüyorlar? Mesela bir yıldır neredeyse her hafta terapiste giden biri, bu hesaplarda gördüklerinin tam da terapistinin söyleyeceği türden öneriler olduğunu söylüyor.

Neden arttı peki bu kadar wellness dediğimiz kavram? Çünkü, 2018 yılındaki bir rapora göre 2013-2016 yılları arasında depresyon teşhisi 18-34 yaş arasında %47 arttı. İlginç bir detay daha var, terapistlerden biri söylüyor, eskiden insanlar terapiste gidiyorum demeye utanırlardı fakat son zamanlarda terapiste gitmek, “bana terapistim şöyle diyor” demek havalı olmaya başladı diyor. İnsanlar gurur duyuyor terapiste gitmekten.

Son olarak bir veri daha paylaşmak istiyorum, 2018 yılındaki bir veriye göre, artık millennial’lar  “multidimensional perfectionism” ‘den (çoklu alanlarda mükemmeliyetçilik diye çevirsem dayak yemem sanırım) muzdaripmiş. Şu demek,  hayatlarının pek çok alanında, gerçekçi olmayan yüksek standartlarla çevrili olan gençler bu standartların biraz altında kalınca kendilerini kötü hissediyorlar. Dolayısıyla bu eğilim de onları biraz daha yardım aramaya itiyor fakat aynı zamanda da biraz da bu yardım bağlılığa dönüşüyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s