Ofis hayatından bizi yeni nesil kurtaracak

Birileri Gen Z için her şeyi kendinde hak gören tembeller diyedursun, bu, iş hayatını dönüştürmek için ilk adımları atanların onlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu yazıda Gen Z’nin iş hayatıyla ilgili tutum ve davranışları incelenmiş. Çok doğru ve isabetli bir yazı olmuş.

Millennial’lar ve Gen Z makam ve mevki peşinde değiller. Daha insancıl şartlarda çalışmak peşindeler. Bu yüzden de aslında şu zamana kadar gelmiş olan alışkanlıkları değiştirmeye uğraşan sessiz savaşçılar. Boomer’lara rağmen.

Bu zamana kadar bu blog içinde çokça araştırma paylaştım iş dışından çalışmanın efektifliği etkilememesine ilişkin. Hal böyle iken, yani esnek ve başka yerlerden çalışmanın performansı etkilemediği hatta iyileştirdiği konuşulurken hala bunu anlamayan şirketlerin olması üzücü.

 PwC tarafından yapılan bir ankete göre , millennial’lar için iş bir “yer” değil bir “şey”. Mekanla çok da ilgisi yok yani algıda. Bir de 9-6 olmasına da gerek yok. Yani bir iş yapılıyorsa, hele ki iyi de yapılıyorsa, o işin akşam 10’da mı sabah 10’da mı yapıldığının çok da önemi yok.

Gen Z’ler “ben senin için çalışacağım, çok da sıkı çalışacağım ama aynı zamanda benim bir hayata ihtiyacım” var derken, işverenler çoğunlukla bunu “ben az çalışmak istiyorum” olarak duyuyorlar. Sosyal bilimciler görüyorlar ki aslında neredeyse tüm gençler bu esnekliği bekliyor ama sadakatsiz ya da tembel anılmamak için dile getiremiyorlar. Bir tek bu cesarete sahip olanlar ise Gen Z. Onlar, kendilerinden önceki jenerasyonun soramadığı soruları soruyorlar. İşte bu yüzden de tembel yaftalarından kurtulamıyorlar.

PEW araştırmasına göre, gençlerin iş hayatıyla ilgili beklentilerinin en önemlisini bu esneklik oluşturuyor. Hatta o kadar önemli ki, ücret ya da uzmanlık seviyelerinden daha öncelikli sıraya koyuyorlar iş-hayat dengesini. Beklentileri de şu; bu üzerinde anlaşmaya varılacak, pazarlık edilecek bir şey olmasın, bu zaten anlaşmanın bir parçası olsun.

Millennial’lar, iş hayatına büyük kitleler halinde giren kadınların yetiştirdiği ilk nesiller. Ebeveynlerini gördüler, nasıl hayatlarından verdiklerini. Çok da o yüzden işlerinin hayatları olmasını istemiyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s