YouTube’da Songül Karlı videosuna gelme nedeni

Dikkat çekmek için böyle bir başlık seçtim ama konu aslında tamamen bununla ilgili. Youtube’la ilgili New York Times’da Zeynep Tüfekçi’nin şu yazısıyla ilgili geçen sene çok konuşmuştum çevremde.

Bu yazısında kısaca şöyle diyor Zeynep Tüfekçi, 2016’da yılında başkanlık seçimleriyle ilgili Donald Trump videoları izlerken bir şey fark ediyor. Bakıyor ki, bu videoları izlerken Youtube’un önerdiği ve otomatik oynattığı videolar, Holocaust inkarcılığı, beyaz ırk üstünlüğü ya da bunun gibi rahatsız edici videolar olmaya başlıyor. Sonra başka bir hesap açıyor ve o hesaptan da Hillary Clinton ve Bernie Sanders videoları izliyor. Çok geçmeden fark ediyor ki, bu kez sol tandanslı komplo teorileriyle ilgili videolar çıkmaya başlıyor. Aynı Trump videolarını izlerken yaşadıklarını burada da daha radikal noktalara doğru giden önerilerle yaşıyor.

Vejetaryenlikle ilgili videolar veganlığa, yürüyüş yapmakla ilgili videolar da ultramaratonlarda koşmaya yönlendiriyor. O yüzden de Zeynep Tüfekçi şöyle yazıyor “YouTube may be one of the most powerful radicalizing instruments of the 21st century.” Youtube, 21. yüzyılın en güçlü radikalleştirme araçlarından bir tanesi.

Ve MIT Technology Review’deki şu yazı da tam olarak bu konuyla ilgili yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarıyla ilgili. Yapılan araştırma tüm bu şüphelerimizin doğru olduğunu söylüyor. “Youtube is a pipeline for extremism and hate.”  Youtube, aşırılık ve nefret için bir kanal.

Araştırmada 350 YouTube kanalı ve 330.000 video analiz ediliyor. Kısaca şöyle bir sonuç elde ediliyor: alt-lite (yani daha ılımlı sağcılar) bir şekilde alt-right videolara doğru gidiyor. Yani tam da Zeynep Tüfekçi’nin dediği gibi daha aşırıcı yerlere doğru yöneltiyor insanları Youtube algoritması. Bunun nedeni, insanların zaten Youtube’a gelirken hali hazırda böyle bir haleti ruhiyeyle gelmeleri de olabilir ama araştırma nedeninin Youtube öneri algoritması olduğunu söylüyor.

Youtube araştırmayla ilgili açıklama yapıyor tabii: “Bu araştırmanın metodolojisine, verilerine ve daha da önemlisi çıkarımlarına katılmıyoruz”. Söylediklerine göre son zamanlarda algoritmalarında değişikliğe gitmişler.

Araştırmanın makalesine buradan ulaşabilirsiniz. En son discussion bölümünde “bu araştırmada aslında şu sorulara cevap aldık ama bunların nedeni x, y, z de olabilir” gibi itiraflar var. Yani yüzde yüz bunun nedeni budur demek için fazla dinamik var bana kalırsa.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s