Tutkuyla mı çalışmak, çalışmakla mı tutkulu olmak?

Genelde başarılı bir iş tavsiyesi verilirken hep söylenir: “tutkunu takip et,”. Ama aslında araştırmalar gösteriyor ki, tutku çok çalışmayı değil çalışmak tutkuyu beraberinde getiriyor. Harvard Business School hocalarından Jon Jachimowicz bir araştırmanın çıktılarına bakarak çoğumuzun bir tutkuyu nasıl sürdürmesi gerektiğini bilmediğinden bunu yaparken başarılı olamadığımızı söylüyor tutkuya dair 3 anahtar noktayı açıklıyor.

  • Tutku, birden bulunabilecek bir şey değil geliştirilebilecek bir şeydir
  • Tutkuyu sürdürebilmek meşakkatlidir çünkü zamanla azalır
  • Tutku, bizi kötü yollara da düşürebilir o yüzden sınırlarını iyi bilmek gerekir

Tutkuyu sabit, bir gün başımıza gelecek ya da keşfedilecek bir şeymiş gibi ele almak bizi yanıltıyor. Halbuki örneğin bir işe duyulan tutku demek, zamanla birinin yeteneklerine, güvenine ve ilişkilerine göre değişebilecek bir şey demek. Tutkunun sabit olduğunu düşünme yeni konulara ve hatta yeni potansiyel tutkulara kendimizi kapatmak anlamına gelebilir.

Tutkuyu sürdürebilmek için onun keşfedilecek bir şey değil geliştirilebilecek bir şey olduğuna odaklanın. Ama herkes iş yerinde tutkusunu bulacak diye bir şey yok. Eğer iş yerinizde tutkunuzu sürdürebileceğiniz bir alan yoksa iş dışında ona dair aktivitelere zaman ayırın.

Eğlenceli olan şeye değil, ilgilendiğiniz şeye odaklanın

“Sevdiğin şeye odaklan” tavsiyesi en çok verilen tavsiyelerden biri. Ama işte konu bir şeyi sevmek değil, neye ilgi duyuyorsun ya da ne anlamlı geliyor sana? Yapılan bir araştırma göstermiş ki, neşe ve mutluluk getiren bir işte tutkuyu takip etmekte başarılı olmak daha az mümkün. Aynı zamanda 9 ay sonra da işten çıkmayı düşünüyormuş böyle kişiler. Önemli olan şey, iş yaparkenki anlamı bulabilmek.

Bir de mutluluk inişli çıkışlı bir şey dolayısıyla mutluluğu takip ederek tutkunuzu sürdürmek yanıltıcı olacak. Tutkuyu sürdürmek için önemli olan şey dayanıklılık; çünkü bu süreç mücadeleci bir süreç.

Bir de sınırları bilmek var. Yani tutkunun tek başına çok da yardımcı olmadığı. Bir konu hakkında fazla tutkulu olmak yalnızca o konuya dair ilgisi olanların nazarında sizi başarılı kılacak. Bu olumsuz bir şey çünkü bu sizi aynı zamanda tek bir konunun içine hapsedecek demek oluyor. Bir diğer olumsuz tarafı da büyük tutkuyla çalışmak başkalarının sizi sömürmesine de yol açan bir şey. Ve diğer bir araştırma verilerine göre tutkuyla çalışanlar fazla güvenli oluyorlar ki bu da onların geri bildirim almasının ve gelişmesinin önüne geçiyor.

Yani bir tutkuyu sürdürebilmek istiyorsak önce kendimiz için neyin önemli olduğunu bulmak sonra da bu tutku dediğimiz şeyin bir yerlerde bulunması gereken bir şey değil de sürekli geliştirilen ve zorlu bir yolculuk olduğunu akılda tutmak gerekiyor gerekiyor.

 

Kaynaklar:

https://hbr.org/2019/10/3-reasons-its-so-hard-to-follow-your-passion

https://www.inc.com/jessica-stillman/new-harvard-research-to-be-successful-chase-your-purpose-not-your-passion.html?cid=sf01002

https://www.inc.com/jessica-stillman/hard-work-or-passion.html

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s