Bir terapi yöntemi olarak yazı yazmak

Daha önce şu yazıda da bahsetmiştik bir sorunu, problemi kelimelere dökmek yani onu tanımlamak ona karşı olan olumsuz tepkilerimizi azaltıyor ve bizi çözüme çok daha kolay götürüyor. Bunun için de en güzel yöntem yazmak. Hatta bir günlük tutmak.

Günlük deyince hemen “sevgili günlük bugün böyle böyle oldu” diye olan biteni anlatacağınız bir şey gibi düşünmeyin. Bahsettiğim şey bir “journal” tutmak. “Expressive writing” dediğimiz şeyin insan sağlığı üzerindeki katkılarına ilişkin çok fazla bilimsel çalışma var. Hem zihinsel hem de psikolojik olarak insan sağlığına büyük katkıları var. Şu araştırmada neler olduğunu bulabilirsiniz.

Bahsettiğim günlüğün en önemli özelliği bir amaç çerçevesinde yazılması. Ne için yazılabilir bir günlük? Yeni atıldığınız bir iş, bir proje vardır ve onunla ilgili olabilir, günlük hedefleri tutturma konusunda zorluk çekiyorsunuzdur onunla ilgili olabilir, bugün kendim için ne yaptımdan tutun da tüm varoluşsal problemlere çözüm bulmak için, yaratıcılığı arttırmak, psikolojik problemleri azaltmak hepsi ama hepsi için tutulabilir.

Amacımızı belirledikten sonra artık bir günlük tutmaya başlayabiliriz.

Fayda sağlayacak bir günlük nasıl olmalı? Bu işin mutlak bir reçetesi yok ancak birçok yöntem var. Ben, öğrendiğim, sevdiğim bu yöntemleri anlatacağım. Siz size mantıklı geleni daha da önemlisi size faydalı olacak olanı bulup o şekilde ilerleyebilirsiniz.

Robin Sharma: Kendisi “Ferrarisini Satan Bilge” yazarı olarak değil “Sen Ölünce Kim Ağlar” kitabındaki hayat derslerinin sahibi olarak gönlümde taht kurmuştur. Okumadıysanız tavsiye ederim dolu dolu, anlamlı yaşamanın bir el kitabıdır benim için. Robin Sharma’nın 20-20-20 sabah rutini var. Çok kabaca diyor ki sabah kalktınız, bunun ilk 20 dakikasını egzersize ayırın.  Çünkü terlemek, spor yapmak dopamin ve serotonin salgılatıyor. İkinci 20 dakikasını kendine dönerek geçir diyor. Burada journaling devreye giriyor. Üçüncü 20 dakikasını da bir şeyler öğrenerek, okuyarak geçirin diyor. İkinci 20 dakikadaki kendine dönme kısmı için journaling önerdiği tekniklerden bir tanesi. Çünkü Sharma’ya göre yazmak insanın kendiyle olan konuşmalarını somutlaştıran bir yer sunuyor insana. Dolayısıyla insan amaçlarını yaptıklarını yapmadıklarını daha net görüyor. Neler yazılabilir peki, bu 20 dakikada, müteşekkir olduğunuz birkaç şeyle başlamak önemli. Bu neredeyse tüm journaling tavsiyelerinde var. Bugün uyandınız ve neye şükrediyorsunuz. İlla büyük şeyler bulmaya gerek yok o gün güneş vardır ona şükredersiniz, yağmur vardır ona edersiniz, sıcak yatağa her gün yatıp uyanabilmek bile başlı başına bir şükran kaynağı. Şükran duygusundan sonra günlük hedeflerinizi yazabilirsiniz. Sharma hedefleri gözden geçirmek olarak bakıyor. Günlük hedeflerinizi gözden geçirmek, yıllık hedefleri gözden geçirmek. Bir amaç belirlemek ya da belirlenen bir amaçla ilgili katedilen aşamaları not etmek hatta hayat amacını yazmak ve gözden geçirmek her gün.

Dinlediğim bir podcast’te ise SAVERS diye bir yöntemden bahsediyordu sabah rutini olarak. Her gün 10 dakika bu harflere karşılık gelenleri yapmak. Yani 1 saati kendine ayırarak geçirmek. S- Silence- (sessizlik, meditasyon),  A- Affirmation (olumlamalar yapmak. 3- 5 olumlama seçin. Kendinize bunları söyleyin. Neyi hatırlatmak istiyorsanız)V- Visualiztation (Görselleştirme. Hayal etmek sizi daha motive eder. Bir şeyi istediğiniz zaman, onunla ilgili fırsatları daha iyi görürsünüz. Beyninizin o kısmını çalıştırıyosunuz çünkü.) E- Exercise– (Egzersiz yapmak, ne olursa) R- Reading (bir şeyler okumak) İsterseniz 3 tanesini seçin 20 dakika yapın. S- Scribe- journaling ( (Bunun için de mutlaka vakit ayırın diyor. Yazacaklarınız şunlar olabilir: Dün güzel olan şey neydi, bugünü güzel kılmak için ne yapabilirim? 3 şükran duyduğum şey ne? Ne olmak istiyorum 1 yılda 5 yılda)

Başka bir yerde ilham veren sözleri yazdığını okumuştum birinin.

Bir diğer yöntem Sanatçının Yolu adlı kitaptan: Sanatçının yolu diye bir kitap var 12 haftalık bir yaratım yolu çiziyor. Kitap, sabah sayfalarından bahsediyor. Her sabah 3 sayfa kaleminizi kağıdınızı alın ve aklınıza ne geliyorsa, düşünceler sizi nereye götürüyorsa yazın diyor. Yaratıcılığı arttırdığını söylüyor ki birçok sanatçı bu yöntemi deniyor.

Elizabeth Gilbert: Ye, Dua Et, Sev kitabının yazarı. O da fırsat buldukça röportajlarında bu sabah sayfalarından bahsediyor. Bu alışkanlığını devam ettirdiğini anlatıyor. Geçenlerde bir yerde konuşmuştu yine, orada her gün kendisine sevgiden mektup yazdığını söylüyor. Kulağa ilk söylendiğinde garip gelebilir. Ama ondan bunu dinleyince etkilenmemek mümkün değil. Kendini huzursuz hissettiğinde, kaybolmuş hissettiğinde, kendisine sevgiden bir şeyler yazıyor. Yanındayım, seni bırakmayacağım, iyi olacaksın vs gibi.

Uzunca bir dönem yazdım şimdi yine başladım yazmaya. Kesinlikle insanın hayatını olumlu yönde etkiliyor diyebilirim. Tavsiye ederim.

Bir terapi yöntemi olarak yazı yazmak” üzerine 3 yorum

  1. Dünyanın en güzel insani, 12 gündür cennet koyunda tek başıma kamp yapıp ( son bir haftadır yaptığım sal ile deniz üstünde uyanıyorum ) tek yaptığım balık tutmaya çalışıp, kedileri, domuzları, balıkları, kuşları ve köpekleri sevmek !
    Bize şuan daha huzurlu hissettiren paylaşımın için teşekkürler 🌈 saygı ve daimi sevgilerimizle

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s